Гебрейесус: Има четири хипотези за произхода на коронавируса, но те не са окончателни
- Здравеопазване
- Текст:
Това заяви генералният директор на организацията Тедрос Аданом Гебрейесус, отговаряйки на въпрос по време на брифинг, съобщава Independent.
Гебрейесус отбеляза, че темата за евентуално изтичане на вируса от лаборатория в Ухан, Китай, е повдигната на срещата на върха на лидерите на Г-7, която се проведе на 12 юни в английския град Карбис Бей.
Според Гебрейесус заключенията, направени след първата фаза на разследванията за произхода на коронавируса, са неубедителни.
„Има четири хипотези, но те не са окончателни. Считам, че и четирите хипотези трябва да бъдат обсъдени. И трябва да преминем към втория етап, за да установим действително произхода [на коронавируса]“, каза той.
Ръководителят на СЗО също така отбеляза, че над 174 милиона души по света са се разболели от коронавирусна инфекция, а 3,75 милиона са починали от последствията от COVID-19. Хората трябва да знаят откъде произхожда този вирус, за да може в бъдеще да се предотврати повторната поява на пандемията, каза той.
През зимата международен екип от експерти проведе разследване в град Ухан, откъдето започна разпространението на коронавируса. Екипът се състоеше от 17 експерти от Китай и 17 специалисти от други страни. В края на март СЗО публикува доклад за резултатите от това разследване.
Докладът представи четири версии за произхода на вируса и всяка от тях получи своя собствена оценка за вероятността. Според експертите най-вероятно е предаването на вируса на хората от прилепи чрез животно посредник. Версията за предаване на SARS-CoV-2 директно от прилепи също се счита за възможна. Версията за предаването на вируса чрез замразена или охладена храна се смята за малко вероятна, а вероятността вирусът да изтече от лабораторията в Ухан - „изключително малко вероятна“.
Версията за изкуствения произход на коронавируса е повдигана многократно от предишната администрация на САЩ, по-специално от бившия президент Доналд Тръмп. Обсъждането на тази хипотеза се активизира в края на май след публикация на Daily Mail. Вестникът цитира проучване на британски и норвежки учени - Ангус Далглиш и Биргер Соренсен, които твърдят, че са открили уникални следи във вируса SARS-CoV-2, които опровергават възможността за естествения му произход.
През юни бившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео обяви, че има достатъчно доказателства за лабораторния произход на коронавируса. „Знаем много. <...> Знаем, че <...> [в тази лаборатория] е имало течове поради проблеми със сигурността. Знаем, че е имало лекари, които са се разболели и са били хоспитализирани през есента на 2019 г. <...> Знаем, че в същата лаборатория е имало и военни дейности", каза Помпео.
Преди това ръководителят на Националния здравен институт на САЩ Франсис Колинс заяви, че няма пряко доказателство за изтичане на коронавируса от лаборатория в Ухан. Все още обаче не е напълно ясно за учените какво точно се е случило в града, откъдето е започнала да се разпространява пандемията от COVID-19.
Още по темата във
facebook