След мораториума 20% от длъжниците няма да могат да обслужват кредитите си
- Финанси - икономика
- Текст:
Заради облекчаването на мерките и разширяване на кампанията за ваксиниране срещу COVID-19 много хора ще започнат да се връщат към големите харчове за забавления. Добре е обаче да бъдем внимателни с личните си финанси, предупреди Райна Миткова, председател на Асоциацията на колекторските къщи. Това стана по време на финансовия форум „Шумът на парите", който се откри днес за 12-и пореден път.
„Около 20% от гражданите няма да могат да обслужват кредитите си, след като изтече мораториумът върху тях. Заради кризата с коронавируса много хора са задържали разходи, които не са от първа необходимост“, заяви още Миткова.
Основната част от заемите са използвани за ремонти и преустрояване на жилищата, за да се пригодят към новата ситуация на работа вкъщи.
„С поетапното отпадане на мораториума върху кредитните задължения за всеки от нас ще се покачат разходите ни. Затова трябва като кредитори да сме внимателни и да проявим малко повече гъвкавост към хората, които са изпаднали трайно в затруднения", апелира Райна Миткова.
Голяма част от хората са опитали да спестят разходи в най-тежките месеци на пандемията.
„Бяха задържани разходи както за здраве, най-вече във формата на превенция, така и за обучение. Това пък са и перата, които голяма част от анкетираните казват, че ще наваксат, когато ситуацията се подобри", допълни още тя.
В същото време спестяванията се обезценяват заради инфлацията и отрицателните лихви, посочи експертът по капиталови пазари Антон Панайотов.
„Мисля, че преди месец една от големите банки в България обяви минус 1,5% лихва за средства по сметки над 200 000 лв.
Най-добрият ход е да се обърнем към инвестиции в активи, но много внимателно и след съвет със специалист. Въпреки че ако поемем по-голям риск, ще направим по-голяма възвръщаемост", допълни Панайотов.
Още по темата във
facebook