
Румъния се ангажира да премахне въглищата до 2032 г.
- Енергетика
- Текст:

В документ, изпратен до Европейската комисия, Румъния се ангажира постепенно да премахне въглищата до 2032 г. Hotnews.ro съобщи, че пакетът, предвиден в Националния план за възстановяване и устойчивост, включва план за „разчистване на голяма част" от въглищните мини до 2030 г. и спиране на производството на изкопаеми горива в рамките на две години след това. Този ход е част от насърчаването на прехода към възобновяема енергия и свързаните с него реформи с временен бюджет от 1,8 милиарда евро.
Румъния ще въведе водородната стратегия и ще премахне регулаторните препятствия, като едновременно с това ще предприеме заместване на конвенционалния капацитет за производство на електроенергия, се добавя в доклада. Един от основните етапи е постигането на дял от 34% от възобновяема енергия в потреблението до 2030 г.
Планът за преструктуриране на въгледобивната компания и оператора на енергийния комплекс Oltenia - CE Oltenia, разкри, че капацитетът за производство на електроенергия ще бъде намален с 82% до 660 MW през 2027 г., като се предвижда дотогава само два блока да са останали работещи. В момента в страната работят три топлоелектрически централи на въглища, които не се управляват от CE Oltenia и все още няма планове за тяхното затваряне.
Зеленият преходен стълб на Националния план за възстановяване и устойчивост на Румъния се оценява на 15,3 милиарда евро. Влаковете и градската мобилност заемат 5 милиарда евро, а вторият по големина елемент е управлението на водите - 4 милиарда евро. Останалата част е за залесяване, управление на отпадъци и кръгова икономика, енергийна ефективност в сградите, възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност.
Отделно страната заяви, че ще похарчи 600 милиона евро за развитието на инфраструктурата за природен газ, за да могат да се добавят пренос и производство на водород. Правителството ще финансира също решения за колоездене, ходене пеша и други немоторизирани видове транспорт със 120 милиона евро.
Страната поиска 41,5 милиарда евро безвъзмездни средства и заеми до 2026 г., но само 29,2 милиарда евро бяха отпуснати по Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, който е на стойност 672,5 милиарда евро. Средствта за Румъния са разпределени почти поравно на безвъзмездни средства и заеми.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Отново за децата и рисковете в социалните медии

Открит е ключов протеин, който способства разпространението на рак на яйчниците

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите
