
Италианското правосъдие разследва висш служител на СЗО
- Здравеопазване
- Автор:

Пандемията от COVID-19 повдигна много въпроси към СЗО, които поставят под съмнение и действията ѝ по време на кризата, и прозрачността в работата ѝ.
Сега прокуратурата на един от най-засегнатите райони на Италия – Бергамо, обвинява Раниери Гера, доскорошен заместник-генерален директор на СЗО, а понастоящем специален съветник в организацията, че е предоставял неверни данни за италианския протокол за реакция при пандемии.
Първоначално прокуратурата на Бергамо е разследвала причините за късното въвеждане на локдаун в областта, което доведе до множеството жертви, но впоследствие е разширила разследването си и с писмено искане приканва СЗО да ѝ съдейства, като осветли евентуално негласно споразумение между Рим и СЗО, което прикрива, че Италия е била неподготвена за реакция в пандемични условия.
Причината: На 13 март 2020 г. научна група от регионалния офис на СЗО във Венеция с ръководител д-р Франческо Замбон публикува на интернет-страницата на СЗО доклад, наречен „Безпрецедентно предизвикателство: първата реакция на Италия срещу COVID-19”.
Докладът, одобрен от трима висши служители на СЗО, разкрива, че протоколът за борба с пандемии на Италия не е обновяван от 2006 г. След по-малко от 24 часа обаче докладът изчезва от сайта на СЗО.
Следват, меко казано, странни действия: от СЗО отхвърлят завалелите отвсякъде обвинения в цензура и заявяват, че докладът се нуждаел от уточнения, но все още не са публикували коригираната му версия.
Няма отговор и на нито един от въпросите на прокуратурата на Бергамо, но пък служителите на СЗО са инструктирани да не сътрудничат на разследването, позовавайки се на имунитет.
Самият Гера обаче е изложил пред прокуратурата защитата си на 40 страници, плюс 495 страници анекси. Като директор на Департамента за превенция в Италианското здравно министерство в периода 2014 – 2017 г., той е пряко отговорен за подготовката и протокола при пандемична заплаха и е бил длъжен да го обнови, което обаче не е направил, като е пренебрегнал указанията на СЗО и Европейската комисия от 2009 г. и 2013 г. Това е и ябълката на раздора с д-р Замбон, когото Гера е притискал да промени именно тези данни в доклада си.
Сега, месец след началото на разследването, Гера прехвърля топката към своята наследничка на поста в министерството, която бил предупредил, че „страната има нужда от нов пандемичен протокол”, като не пропуска да подчертае също, че указанията на СЗО и ЕК имат препоръчителен характер.
Противно на предишни свои изявления, Гера сега твърди, че нито той, нито генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейсус имат пръст в изтеглянето на доклада и вече изцяло прехвърля отговорността за това на представителството на СЗО в Пекин, с което налива още масло в огъня на критиките към СЗО за зависимостта ѝ от Китай.
В Италия случаят разпали горещи спорове, които ескалират, особено предвид факта, че малко преди публикуването на доклада СЗО е получила от италианското правителство доброволна вноска в размер на 10 милиона долара.
Според д-р Замбон, който междувременно е отстранен от СЗО след 13 години работа там, въпросът вече не е в доклада, а в самото съществуване на тази необходима за света организация и независимостта ѝ от държавите членки.
Въпросът обаче е и професионален, и морален, защото според все повече експерти СЗО не е реагирала своевременно на пандемичната заплаха и не се е погрижила да има надеждни източници за националните протоколи в случай на пандемия – а това би спасило живота на хиляди хора.
По материали на Le Temps, BBC, Sky news, AP
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
