Китай замърсява планетата толкова, колкото всички развити страни заедно
- Екология
- Текст:
Китайските власти обещават да спрат да вредят на природата към 2040 г.
Учените отбелязват, че емисиите на шест от най-вредните газове в атмосферата, включително въглероден диоксид, метан и азотен оксид, в Китай през 2019 г. са се увеличили до 14,09 милиарда тона.
Това е с около 30 милиона тона повече от останалите членове на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това съобщи нюйоркската група за изследване на климата.
При това китайските власти подчертават значението на намаляването на емисиите на въглероден диоксид - те искат да достигнат нула до 2060 г.
Китай създава 27% от глобалните емисии. САЩ, вторият по големина емитент, има 11%, а Индия за първи път изпреварва Европейския съюз, който създава около 6,6% от глобалните емисии.
Китай обаче има и най-голямото население в света, така че емисиите му на глава от населението остават много по-ниски от САЩ.
А в исторически план членовете на ОИСР все още са най-големият виновник за глобалното затопляне, тъй като от 1750 г. те са емитирали четири пъти повече парникови газове от Китай.
„Историята на Китай като глобален емитент е сравнително кратка в сравнение с развитите страни, много от които са вредили на планетата повече от сто години“, отбелязват изследователите.
„Трябва да се има предвид, че глобалното затопляне е резултат от емисиите както в близкото, така и в по-далечното минало.“
По материали на bnnbloomberg.ca
Още по темата във
facebook