Изследователи правят подземни древни градoве видими...
- Технологии
- Автор:
Разкопките на Помпей и Херкуланум не само се посещават от туристи от цял свят, но и разкриват важни исторически обекти. Въпреки това невинаги е толкова лесно да се проучат археологическите обекти по този начин. Отчасти защото това би било твърде скъпо, но отчасти просто защото над тях има по-нови сгради. Археолози от университетите в Кеймбридж и Гент успяха да намерят решение на този проблем. Те реконструираха цяло римско селище, използвайки наземни радари. Те използваха и сателитни данни, за да запишат точно ехото на излъчените лъчи. В миналото този подход е тестван на по-малки проекти.
Бяха разгледани тридесет хектара
Сега технологията е използвана за първи път при придобиването на информация за цялостен римски град. Става дума конкретно за древно селище, наречено Фалерий Нови, което е основано през 241 г. пр. н.е. и се намира на около петдесет километра северно от Рим. Като големина градът е около половината от Помпей. Сега тридесет хектара в историческите градски стени са разгледани по-отблизо. Благодарение на новата технология изследователите успяват да открият триизмерни структури под земната повърхност. Освен всичко друго, храм, пазар и комплекс за баня са били локализирани и разгледани по-внимателно. Въпреки че не е била използвана нито една лопата или четка, изследователите са успели да открият изненадващ брой детайли.
Следват и други исторически обекти
На теория проучвания, използващи наземни радари, могат в бъдеще да бъдат използвани и за покриване на по-големи площи, а след това да бъдат извършени допълнителни физически разкопки по много целенасочен начин. Технологията ще се използва, за да бъдат разгледани по-отблизо вече известни исторически обекти. В Милет, Турция, например, археологически находки от няколко века се припокриват. Тук може да бъде съвсем практично да се погледне в земята до по-голяма степен. Същото важи и за древния град Никополис в Гърция. Случаят с Фалерий Нови също не е единственият пример за успешното използване на съвременните технологии в археологията. Например в Централна Америка изследователите откриха най-старата сграда на маите досега с помощта на лазерно сканиране.
Още по темата във
facebook