Политическият пъзел - обзор за 18.04 2021 г.
- Важно от "Акценти"
- Текст:
Парламентът
Очаква се идната седмица да се реши 45-ото Народното събрание да заседава само в старата си сграда на едноименния площад, а депутатите да не се връщат в новоизградената пленарна зала „Света София“ в бившия Партиен дом.
Вероятно в сряда (21 април), когато е началото на новата пленарна седмица, ще бъде решен и въпросът с електронната регистрация и гласуване. С връщането на електронната система за гласуване в старата сграда на Народното събрание на практика се преодолява основното неудобство в работата на парламента, когато депутатите трябва да се регистрират с поименна проверка, а за всяко отделно гласуване квесторите трябва да броят вдигнатите ръце на над 200 депутати.
Още в понеделник (19 април) представителите на различните парламентарни групи се очаква да внесат и свои промени в правилника, по който ще работи 45-ото Народно събрание.
Очаква се новите парламентарни групи да направят промени в процедурните правила, като предварителните заявки са да редуцират възможността за лично обяснение и използването на процедурата по начина на водене, както и налагане на глоби на представители на правителството и висши държавници при отказ за явяване в парламента.
ГЕРБ-СДС
Това Народно събрание вече е делегитимирано от актовете, които извърши в двата му работни дни. Това заяви пред БНР Тома Биков, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Той уточни, че това е причината, заради която премиерът в оставка Бойко Борисов не желае да се яви пред парламента:
„Г-н Борисов носи отговорност за Плана за възстановяване, но оперативно отговаря г-н Томислав Дончев и с него може да се проведе съществен разговор по този въпрос. Но те не искат да проведат съществен разговор, а да направят панаир и това е целта на викането на Бойко Борисов."
„ГЕРБ носи своята отговорност и ще предложи правителство - структура, състав и програмни намерения. Готови сме и на разговори, не просто да го предложим, но, ако някой иска, да потърсим консенсус по важните за страната въпроси", заяви депутатът от ГЕРБ-СДС.
Партия ГЕРБ няма да бави мандата за съставяне на правителство, след като го получи от президента. Това заяви на брифинг в централата на ГЕРБ лидерът на партията и премиер в оставка Бойко Борисов.
„Изобщо няма да го бавим. И да видим тяхното правителство. Колегата Трифонов, от утре след карантината да ги събере да правят правителство, министри, каквото искат, не им се бъркам. Имат мнозинство.
Само че моят страх е, че те няма да направят правителство. Те им трябва служебно правителство на Радев и през месеците на репресии да се опитат да постигнат по-добър резултат“, каза Борисов.
БСП
„Може би щеше да е по-добре комисията за ревизия да започне първо с последните 4 години от управлението на Бойко Борисов", заяви пред БНР Георги Свиленски, заместник-председател на ПГ на „БСП за България".
„Призовавам партиите, които говорят, че искат промяна, да положат усилие Борисов и мнозинството му да бъдат доотстранени от властта, а след това да се пристъпи към предсрочни избори."
„Демократична България"
„Не можем да говорим за безусловна подкрепа. Нашето условие е наистина това да бъде правителство на промяната, което да има капацитета и персоналния състав, който да реализира тази промяна... Ще подходим конструктивно и добронамерено. Надяваме се да не ни се налага да излъчваме министри в това правителство. Но да не избързваме, да видим, ако изобщо ни бъде поискана такава подкрепа."
Това заяви пред БНР Христо Иванов, председател на ПГ на „Демократична България". Той беше категоричен, че ДБ няма да подкрепи правителство с мандат на ГЕРБ или на БСП и ДПС.
„Страната е изправена пред три кризи - здравна, икономическа и на държавността, наш дълг е да положим усилие да осигурим ефективно управление. Ако това не се получи, гражданите ще трябва да отговорят кой искат да ги управлява."
„Изправи се! Мутри вън!"
„Бойко Борисов смята, че викането му в парламента е посегателство на достойнството на особата, което и Фердинанд не си е позволявал." Това заяви пред БНР Татяна Дончева от „Изправи се! Мутри вън!", заместник-председател на 45-ото Народно събрание.
Татяна Дончева определи случващото се в Народното събрание като обнадеждаващо:
„В дясната част на залата усетиха, че трябва да си сътрудничат. ДПС се метнаха на влака на промяната в движение. БСП предложиха мораториум, който по начина, по който го предлага Корнелия Нинова, е юридически неиздържан и конституционно уязвим. Ние сме отворени за такова нещо, но искаме да бъде доработено. Въпрос на такт е дясната част на залата да не отнема инициативата на Нинова и да дадем възможност на колегите от БСП да прецизират предложението си и да го внесат по нормален начин... Това ще бъде начало на добро сътрудничество."
„Премислянето на едно правителство, дори то да съществува една седмица, е важно, защото то ще служи като емблема за следващите избори, в които ще влезем всички. Ако „Има такъв народ" предложи правителство, което хората смятат за несъстоятелно, те няма да спечелят от това, ако ние подкрепим такова правителство, ние също няма да спечелим от това."
Председателят на парламентарната група „Изправи се! Мутри вън!“ Мая Манолова обяви, че народните представители няма да прилагат средствата на принудителното довеждане, за да изслушат премиера в оставка Бойко Борисов. В предавано по фейсбук обръщение Манолова обяви очакванията си от парламентарното изслушване идната сряда:
„Да има един важен за българските граждани дебат за това, ще бъде ли внесен в срок планът за възстановяване и устойчивост, ще дойдат ли тези 12 милиарда лева в срок и дали те ще обхванат отраслите, дейностите, фирмите и хората, които имат нужда от тези пари, независимо на коя политическа партия симпатизират и дали изобщо са гласували на изборите."
Още по темата във
facebook