Dow изкачва 461 точки, след като икономическото възобновяване стимулира надеждите за възстановяване
- Фондови борси
- Източник: Business Insider
- Автор:
Американските акции се повишиха в понеделник (8 юни) до 15-седмичен връх, след като надеждите за икономическо възстановяване удължиха оживлението от предходната седмица. Авиокомпаниите, круизните линии и търговията на дребно бяха сред групите, които допринасят за печалбите.
Бенчмаркът S&P 500 заличи загубата си от годишна дата към последните минути на търговията. Инвеститорите бяха окуражени в петък (5 юни), след като много по-силен от очакваното доклад за майските работни места шокира икономисти, които очакваха по-голям спад поради коронавируса.
Нови данни показват, че безработицата всъщност намалява, въпреки прогнозите за увеличение. Американските работодатели също добавиха 2,5 милиона работни места, като прогнозират по-големи загуби.
„Този път той се ръководи не само от Big Tech и биотехнологични фирми, но и най-съкрушените сектори като авиокомпаниите и сектора за свободно време се надигат", казва Хюсеин Сайед, главен пазарен стратег на FXTM. Той продължи: „Това бихте искали да видите като сигнал за по-широко икономическо възстановяване, но остава големият въпрос - наистина ли сме свидетели на по-широко икономическо възстановяване, или това е фалшив сигнал от пазарите на акции?"
В понеделник прочутият инвеститор Стенли Дракенмилър заяви, че е бил унижен от пазарите, след като пропуснал оживлението на пазара. В допълнение стратезите от Банката на Америка обявиха „mea culpa“ (от лат. „по моя вина" - бел.ред.) и повишиха целта си за S&P 500, след като изпуснаха предишния бенчмарк.
През уикенда Организацията на страните износители на петрол се съгласи да удължи по-ранните си исторически съкращения на производството, но само до края на следващия месец. Междинната суровина в Западен Тексас спадна с 4% до 37,96 USD за барел в понеделник. Международният бенчмарк Brent понижи 3,8% до 40,68 USD за барел при ниски нива в рамките на деня.
На следващо място инвеститорите ще наблюдават политическата среща на Федералния резерв тази седмица за повече бъдещи насоки. Също така има шанс централната банка да се насочи към контрола на кривата на доходността.
Докато инвеститорите са уверени във възобновяването на усилията, има притеснения, че втора вълна от случаи на COVID-19 може да опустоши икономиката на САЩ. В понеделник Националното бюро за икономически изследвания - арбитър на датите на рецесия - официално заяви, че американската рецесия започна през февруари.
Още по темата във
facebook