
Създават зони с ниски емисии в общините с мръсен въздух
- Екология
- Текст:

От началото на 2022 г. ще бъдат създадени зони с ниски въглеродни емисии в общини с проблемно качество на въздуха и високо ниво на замърсяване. Общините ще имат право да въвеждат такива зони с наредби, които ще определят техния обхват (в зависимост от причинителите на замърсяването), границите им и продължителността на мярката. За нарушение на забраните и ограниченията се предвиждат глоби от 50 до 500 лева за физически лица и имуществена санкция от 200 до 1 000 лева за юридически. След второ четене, Законът за чистотата на атмосферния въздух предвижда тези промени, приети от депутатите на последното заседание на парламентарната Комисия по околната среда и водите. Законопроектът се гласува окончателно в пленарна зала днес, 18 февруари.
Въвеждането на зони за ниски емисии кореспондира с Националната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух 2018 - 2024 г. Зоните с ниски емисии и в момента са възможност, която общините имат, но сега се дават повече права на Общинските съвети. Те ще могат да определят ред, мерки и срок за прилагане при създаването на зоните с ниски емисии, режим за навлизане и преминаване на моторни превозни средства, както и ограничаване употребата на определени видове горива или уреди за отопление, предвижда законопроектът. Мерките няма да се прилагат за моторни превозни средства със специален режим на движение и за превоз на пътници.
Според Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се избързва с промените в закона, особено важни за Столична община, която още в края на декември 2020 г. е поискала законодателни промени за въвеждане на зони за ниски емисии. Резервите на екоминистерството са свързани с факта, че сектор "Транспорт" е посочен като основен източник на фини прахови частици, вместо да се вземе предвид приносът на различните източници на замърсяване.
Основният източник на фини прахови частици всъщност е битовото отопление и това не бива да се подценява. Смисълът на тези зони е, че се определят за постоянно, или за дълъг период от време, затова е важно да бъде оценен предварително ефектът им върху качеството на въздуха. Имаме сериозни съмнения за приноса, който ще имат измененията, коментират в становището си експертите от МОСВ. Ако например се ограничи движението на превозни средства от 1 октомври до 31 март, трябва да се посочи какъв ще бъде ефектът за подобряване качеството на въздуха. Принос на автомобилите има, но той съвпада с отоплителния сезон, през който основен източник на емисии на фини прахови частици е битовото отопление. Предложението за прилагане на мерки в сектор "Транспорт" ще е предпоставка за непостигане на измерим резултат, коментират от МОСВ.
Зоните за ниски емисии ще решат 1/3 от проблема на София с мръсния въздух, коментира и общинският съветник Тома Белев. Автомобилите са отговорни за едва 7% от замърсяването на въздуха. Най-голям, близо 60%, е делът на битовото отопление и около 24% - на асфалтирането на пътища или т.н запрашаване от автомобилите. Около 17% е делът на големите тецове и инсталациите, които горят отпадъци. Делът на строителството, на селското стопанство, на допълнителния пренос на прах от други страни, са източници, които не винаги може да се анализират точно.
В момента работна група на Столична община обмисля и въвеждане на зони за ниски емисии, които ще ограничават автомобилите от по-нисък клас. Тепърва предстои да се определят конкретните мерки в столицата относно зоните и сроковете, за които ще са в действие.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
