
Германия се подготвя за много горещо лято
- Екология
- Източник: m.dw.com
- Автор:

Промените в климата карат германските градове да търсят нови стратегии за пестене на вода.
В Германия лятото настъпва с много високи температури и истинска жега. Пролетта също е необичайно топла. От 1991 г. насам пролетният сезон настъпва с 10 до16 дни по-рано от нормалното и протича с повече слънцегреене и горещини.
Тази година през април средното слънцегреене в Германия е достигнало до почти 300 часа - трета най-висока стойност за месец април от 1881 г. насам, когато е започнало редовното измерване. При това дъжд почти нямаше.
Германската Служба по опазване на околната среда регистрира и други промени. В страната вече се наблюдават нетипични представители на флората и фауната, прелетните птици долитат по-рано, повишава се температурата на почвата и водоизточниците, увеличава се броят на изключително горещите дни.
Рейн зимно време все по-често е толкова пълноводен, че излиза от коритото си, а през лятото съвсем изтънява. Еколозите смятат, че след около 20 години алпийските ледници окончателно ще се разтопят и лятното пресъхване на Рейн ще се превърне в норма.
Преоценка на плановете за водоснабдяване
Германия не е известна като сушава страна, но въпреки това шефът на Института по растениевъдство към университета в Кил Хенинг Каге предупреждава, че тази година ще има недостиг на вода за земеделието.
Пред същия проблем са изправени и градските региони. Във федералната провинция Хесен, например, водоснабдителните фирми вече настояват за преоценка на градските планове с оглед на новите климатични реалности: сухи и горещи летни месеци и екстремни явления като порои и наводнения. (Тук трябва да поясним, че в Германия водоснабдяването е организирано главно на комунално равнище.)
Градовете трябва да направят всичко възможно, за да „събират дъждовната вода и да я насочват натам, където е необходима“, пише вестник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“, цитирайки Клеменс Абел от една от водоснабдителните фирми в провинция Хесен. Той настоява да се изградят нови резервоари за дъждовна вода и да се прекрати поливането на зелените площи и дърветата с питейна вода.
Водоснабдителите в тази германска провинция призовават и обикновените граждани да си направят резервоари за дъждовна вода и по възможност да инвестират в озеленяването на покривите и фасадите си. Проблемът не е в общия недостиг на питейна вода, твърдят специалистите, а в рязко нарастващото потребление по време на големите жеги, защото за такива дни просто няма достатъчно резерви.
Но за да се справят с климатичните промени, водоснабдителните дружества трябва да инвестират много пари. В провинция Хесен през следващите години ще бъдат изхарчени около 100 милиона евро за „стабилизиране на системата“, включително и за изграждането на допълнителни водопроводи към големите индустриални зони в района на Франкфурт. Обаче питейната вода ще поскъпне. В сравнение с други продукти, сегашните цени на питейната вода в Германия са „невероятно ниски“.
Стратегии за пестене на вода
Практически всички градове в Германия се подготвят за климатичните промени. Близо 50% от градовете с население над 100 000 души, които в Германия са общо 76 на брой, са разработили собствена стратегия в това отношение.
Федералната служба за опазване на околната среда съобщава, че 9 от всеки 10 града в страната активно се приспособяват към новите климатични и температурни условия.
Във Франкфурт установили, че системата за отвеждане на непитейна вода за промишлени цели към комплекса на огромното франкфуртско летище разполага с резерв, който може да се използва за напояване на зелени площи.
В Щутгарт се готвят за изграждането на подземни резервоари за дъждовна вода, която да се използва за напояване в особено горещите дни.
В Мюнстер вече предлагат до 80% намаляване на цената на питейната вода за онези домакинства, които доказано използват дъждовна вода, купуват резервоари или озеленяват покривите си.
А в Берлин е създадена специална „Агенция за дъждовните води“, която информира домакинствата как могат да събират дъждовна вода.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
