На паневропейския радиотелескоп LOFAR ще има и българска станция
- Наука
- Текст:
Проектът се провежда с подкрепата на Министерство на образованието, Института по астрономия заедно с Националната обсерватория, БАН, Технически университет - София, и катедра „Астрономия“ към Софийския университет, съобщава на сайта си екипът на LOFAR-BG. Изграждането на българска наблюдателна станция на паневропейския радиотелескоп LOFAR ще донесе много позитиви за развитието на специализирани астрофизични и геофизични изследвания с българско участие. Предвижда се и активно сътрудничество и обмен на ноу-хау с бизнеса.
LOFAR е нискочестотен радиотелескоп, разработен от холандския Институт по радиоастрономия ASTRON, за изследване на Вселената, слънчевата активност и земната атмосфера. LOFAR се състои от 52 иновативни наблюдателни станции с антени тип фазирана решетка, свързани с оптична високоскоростна връзка. 38 от тези станции са разпределени в Холандия, шест са разположени в Германия, три в Полша, по една във Великобритания, Франция, Швеция, Латвия и Ирландия.
Създаването на българска LOFAR станция ще ни изведе на челна позиция в Югоизточна Европа по авангардни радиоастрономически наблюдения и ще предостави огромни възможности пред българските изследователи за разработки в тази област.
„Тази уникална инфраструктура ще спомогне за международни сътрудничества и развитие на научните ни компетенции в областта и трансфер на високотехнологични знания към индустрията”, коментира доц. д-р Камен Козарев, астрофизик, член на екипа на LOFAR-BG, пред БНР.
Проектът е одобрен като част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България 2020-2027 (НПКНИ).
Още по темата във
facebook