Цените на суровините достигат най-високите си нива от шест години насам
- Пазарен анализ
- Текст:
Краят на пандемията може да донесе бум на потреблението, прогнозира Bloomberg. „От страна на потребителите има огромно количество задържано търсене. Виждаме скок на пазара във всички аспекти - и в пътуването, и в потреблението на стоки, услуги и енергия“, казва Дъг Кинг, ръководител на Merchant Commodity Fund. Цeнитe нa cypoвинитe пpeминaвaт пpeз paли oт мapт нacaм, пoвишaвaйĸи ce дo нaй-виcoĸoтo cи нивo oт пoвeчe oт шecт гoдини нacaм. Πocĸъпвa вcичĸo - oт жeлязнa pyдa, дo coя, мeд и цapeвицa. Gоldmаn Ѕасhѕ Grоuр, Ваnk оf Аmеrіса Соrр. и Оѕрrаіе Маnаgеmеnt LLС ca cpeд инcтитyциитe, ĸoитo oдoбpявaт cypoвинитe ĸaтo инвecтиция и пpoгнoзиpaт oщe пo-гoлямo поĸaчвaнe нa пaзapнитe им cтoйнocти.
Спopeд мнoгo aнaлизaтopи, нacтoящaтa 2021 мoжe дa e гoдинaтa, в ĸoятo нaиcтинa зaпoчвa дa ce пpoявявa тpaйният pъcт в цeнитe. Прогнозите са за ръст на цените във всички сектори - ще поскъпнат и "твърдите", и "меките" суровини. Петролът и златото няма да са изключение от общата тенденция.
"Резкият скок в сегашните ценови равнища на суровините има аналог с 2012-2013 г., но котировките в момента значително надминават цените тогава", коментира Васил Симов, директор на Софийска стокова борса за Bloomberg. "Факторите са много, но най-отличителните са нарастващото потребление, което изпреварва в пъти повече производството; чисто спекулативният елемент от страна на инвестиционните фондове, насочващи средства най-вече във фючърсни операции с пшеница, които се отразяват върху ръста на спот цените за сметка на фючърсните; и не на последно място - пазарното стъписване, причинено от пандемията", каза още той.
Симов припомни, че на 15 февруари се очаква да влезе в сила решението на Руската федерация да ограничи износа си на зърнени култури и да въведе експортни такси. Според него, ходът няма как да не повлияе на световното търсене и предлагане на зърнени култури, тъй като износът на Русия, Украйна и отчасти Казахстан през Черно море е с експортен потенциал от около 70 - 80 млн. тона. Експортните такси ще намалят световното предлагане, но търсенето ще остане на същото ниво, което от своя страна ще повлие на цените. "Вижда се, че на всички по-големи пазари за пшеница като САЩ, Германия и Франция, но най-вече в нашия регион Русия, Украйна и България се отчита ръст на цените в едногодишен мащаб", каза Симов. Той допълни, че тази култура се използва и като инвестиционно средство под формата на чисто спекулативни фючърсни операции.
"Производството на царевица надвишава това на пшеницата с около 20% - 25% в световен мащаб и САЩ формират пазара на тази кулутура - каквато е тенденицата там, такава е и в Европа. Царевицата винаги е била с около 5% - 10% по-евтина от пшеницата като правило, но през последните няколко месеца цената на царевицата се стремеше да достигне тази на пшеницата поради засиленото ѝ търсене най-вече за фураж, но и като базова суровина за спиртната, месопреработвателната и млекопреработвателната индустрии", коментира директорът на Софийска стокова борса. "След средата на миналата година започва стремглавото покачване на цената на царевицата в САЩ и се отбелязва ръст от 37%, което тревожи борсовите анализатори и специалисти", каза още Симов.
Суровото слънчогледово олио е най-поскъпналата стока за 2020 г. на борсата в Ротердам.
"Не спира възходящата тенденция на пазара на тази суровина. Последните котировки са 1300 долара за тон, а стартирахме 2020 г. с малко под 800 долара за тон. С други думи - 60-процетно увеличение на цената", съобщи още той.
Още по темата във
facebook