
Глобалните инвестиции в зелена енергия надминаха $500 милиарда
- Енергетика
- Текст:

Светът е инвестирал рекордните 501,3 милиарда долара за декарбонизация през 2020 г. Това показват нови проучвания на BloombergNEF. Въпреки икономическите кризи, предизвикани от пандемията, данните показват, че има ръст от 9% спрямо предходната 2019 г.
Анализът показва, че през годината компаниите, правителствата и домакинствата са инвестирали 303,5 милиарда долара в нови капацитети за възобновяема енергия. Ръстът се подкрепя от най-голямото досега инвестиране в слънчеви проекти и скок от 50 милиарда долара за офшорни вятърни централи. 139 милиарда долара са похарчени за електрически превозни средства и свързаната с тях инфраструктура за зареждане, което е с 28% повече и също представлява нов рекорд.
Други области на инвестициите в енергиен преход също отбелязаха значителен ръст. Вътрешното инсталиране на енергийно ефективни термопомпи достигна $50,8 млрд. Глобалните инвестиции в улавянето и съхранението на въглерод (CCS) са се утроили до 3 милиарда долара, а тези във водород възлизат на 1,5 милиарда долара. Инвестициите в стационарни технологии за съхранение на енергия, като батерии, са 3,6 млрд. долара.
Географското разпределение на данните показва, че най-голям дял от глобалните инвестиции в зелена енергия се пада на Европа, която отбелязва ръст на годишна база 67%, като общата стойност на инвестициите е $166,2 млрд. Следват Китай, който е инвестирал $134,8 млрд., и САЩ с $85,3 млрд. Впечатляващото представяне на Европа се дължи и на рекордните продажби на електрически превозни средства. 2020-а е най- добрата година за инвестициите във ВЕИ от 2012 г. насам, отбелязват анализаторите. Инвестициите в капацитет за възобновяеми енергийни източници нараснаха със 177% във Великобритания до $16,2 млрд. и с 221% в Холандия до $14,3 млрд., Франция с 38% до $7,3 млрд., Германия с 14% до $7,1 млрд.
BloombergNEF проследява също инвестициите на публичните пазари, рисковия и частния капитал във възобновяема енергия и свързаната с нея област на съхранение на енергия. През 2020 г. специализираните компании в тези области събраха рекордните 20 милиарда долара чрез емисии акции на публичните пазари, което е с 249% повече от предходната година.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Отново за децата и рисковете в социалните медии

Открит е ключов протеин, който способства разпространението на рак на яйчниците

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите
