
Един от шестима млади хора е спрял да работи от началото на пандемията
- България
- Източник: Euractiv
- Автор:

Около 17,1% от заетите млади хора по целия свят са спрели да работят от началото на пандемията COVID-19, а тези, които остават на работа, споделят, че работното им време е намалено с 23%, сочи доклад на Международната организация на труда (МОТ), публикуван в сряда (27 май).
Докладът на МОТ: COVID-19 и светът на работа, който следи ефекта от пандемията, показа, че кризата COVID-19 удря младите хора по-бързо и по-силно.
Според доклада зоните на търговията на едро и дребно, производството, бизнес и административните дейности и настаняването и хранителните услуги са тези, при които кризата има по-голямо влияние върху икономическия резултат.
Почти три четвърти от младите хора, работещи в тези четири сектора, или 131 милиона, са неформално заети, така че те не се облагат с данъци, нито се контролират от каквато и да е форма на управление.
Младите жени представляват по-малко от 39% от световната младежка заетост и почти 51% от младежката заетост в сферата на настаняването и хранителните услуги, както и 44% в сектора на бизнеса и административните дейности.
Изключването на младите хора от пазара на труда поради дълготрайното въздействие на пандемията е „една от най-големите опасности за обществото“, се казва в доклада.
Дори преди кризата повече от 267 милиона млади хора не са били в заетост, образование или обучение, включително почти 68 милиона безработни млади хора.
Прекъсването на образованието и обучението, появата на по-големи пречки за намиране на работа, настоящата вълна от загуба на работни места и сривът на бизнеса са някои от дългосрочните предизвикателства за младите хора, подчертани от МОТ.
В поредица от препоръки за политиката МОТ подчерта, че сега е необходимо правителствата и институциите да предприемат действия, за да предотвратят риска от „локдаун поколение“.
Мащабни и целенасочени отговори на политиката по заетостта, съчетани с подкрепящи макроикономически политики, инвестиции в тестване и проследяване и прилагане на широкомащабни програми за гарантиране на заетост и обучение (като схемата за гарантиране на младежта на Европейския съюз) са някои от препоръките, предложени от МОТ.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
