
Древната Антарктида вероятно е имала тропически гори
- Наука
- Текст:

Представяйки си климата на Антарктида, у повечето от нас възникват асоциации с кучешки впрягове, снегоходи и изследователи, които с последни сили се опитват да стигнат до този район, преодолявайки снежните преспи, леда и ниските температури, пише електронното издание lifeglobe.net.

Континентът, който изследователите са открили в началото на 20-ти век, не е място, където може да се отиде без най-топлите дрехи, техника и надеждна екипировка. Но днес учени, палеонтолози и други експерти по древните епохи казват, че Антарктида не винаги е била такава. Някога, много отдавна, пейзажът ѝ е приличал повече на тропическите гори, а температурата ѝ е била достатъчно мека.
Трудно е да си представим, но преди около 90 милиона години ландшафтът на Антарктида може да бъде охарактеризиран най-добре като умерен. Анализът на пробите от дънните отлагания показва, че там е имало буйна растителност. Екип от международни експерти, включително геолози и палеонтолози, пробива леда, за да разкрие тайните на миналото. Учените работят на ледоразбивача RV Polarstern в морето Амундсен близо до ледника Пайн Айлънд.

Поради яркото си оцветяване, една от пробите подтиква изследователите да направят компютърна томография. В образеца са открити така наречените "коренови вкаменелости" - невероятно добре запазени останки от растителност. Такива вкаменелости са характерни за блатистите тропически гори на умерения пояс.
Учените предполагат, че Южният остров на Нова Зеландия е най-близко съпоставим с пейзажа, който е съществувал под леда на Антарктида преди милиони години. Открили са следи от хвойнови и други иглолистни дървета, папрати и дори цъфтящи растения, но засега не са се натъкнали на никакви вкаменелости от животни. Въпреки това вярват, че тук някога са бродили динозаври, летящи рептили и различни насекоми. Няма съмнение, че такива находки ще продължат да бъдат откривани и в бъдеще, тъй като Антарктида е в топ 10 на най-малко изследваните места на Земята.

Членовете на екипа заявяват, че в миналото през лятото в региона на Антарктида е било доста горещо, а през зимата температурите не са били толкова екстремно ниски, с каквито днес свързваме Антарктида. Освен това не е имало период от четири месеца, през който да няма слънчева светлина (полярна нощ). Именно поради дългото отсъствие на слънчева светлина днес на Антарктида не може да съществува каквато и да е растителност.
Земята продължава да се развива и да се променя, не оставайки никога статична. Тревожим се, че планетата се изменя преди всичко поради глобалното затопляне, но е очевидно, че това е твърде опростено и едностранчиво. Някога Земята е била дом на динозаври и тропически гори в най-невероятните места, но климатичните модели са се променили и мутирали не само поради човешката дейност, но и поради множество други фактори.
Подобни открития са утешителни в известна степен в днешното време, когато за всичко обвиняваме модернизацията и сме склонни да забравяме, че Майката Природа сама по себе си също внася много изменения в климата на планетата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
