
НСИ представи годишните статистически данни за „Околна среда" за 2019 г.
- Прогнози
- Текст:

Националният статистически институт (НСИ) представя резултати от годишни изследвания в областта на статистиката на околната среда за 2019 г.
1. Дълготрайни материални активи с екологично предназначение
Дълготрайните материални активи с екологично предназначение (ДМА - ЕП) са част от общите дълготрайни материални активи в страната. Придобитите, излезлите от употреба и наличните в края на отчетната година дълготрайни материални активи с екологично предназначение са дадени по отчетна стойност.
През 2019 г. делът на наличните в края на годината ДМА с екологично предназначение по отчетна стойност възлиза на 4,8% от общите дълготрайни материални активи в страната.
Общата стойност на наличните в края на 2019 г. ДМА за околната среда се оценява на 9889,8 млн. лв. и се разпределя по основните направления за околната среда, както следва: за пречистване и отвеждане на отпадъчните води (производствени и селищни пречиствателни станции, канализационна мрежа и др.) – 34,7%, следвани от съоръженията за опазване на въздуха – 30,0%, и за третиране на отпадъците – 28,8%. Не се наблюдава съществена промяна спрямо предходните години в относителния дял на активите, разпределени по направления за околната среда.
Фиг. 1.1. Наличност на дълготрайните материални активи с екологично предназначение по екологични направления към 31.12.2019 г.

Регионалните данни сочат, че в края на 2019 г. най-много налични ДМА с екологично предназначение има в Югоизточния район на страната (отчетната стойност е 3048,7 млн. лв.), а най-малка наличност е отчетена в Северния централен район (870,1 млн. лв.).
Фиг. 1.2. Наличност на дълготрайните материални активи с екологично предназначение по статистически райони към 31.12.2019 г.

Общата отчетна стойност на придобитите ДМА с екологично предназначение през 2019 г. е 351,8 млн. лева. Преобладаващата част от тях са за отвеждане и пречистване на отпадъчните води – 33,6%, третиране на отпадъците – 32,9%, опазването на въздуха – 27,9%. В направление „Други“ за опазване на околната среда придобитите през годината ДМА възлизат на 19,8 млн. лева (5,6%).
Разпределението на данните по икономически дейности за 2019 г. показва, че значителна част от ДМА с екологично предназначение са съсредоточени в сектор „Промишленост“ - 5789,3 млн. лв. (58,5%) от наличните в края на годината, и 204,9 млн. лв. (58,2%) от придобитите в страната.
Преобладаващата част от придобитите ДМА с екологично предназначение са отчетени в секторите: добивна и преработваща промишленост - 54,6%, производство на енергия, доставяне на води – 29,8%, канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване (специализирани производители на услуги за опазване на околната среда) – 15,7%.
В категорията „други дейности“ (сектор на услугите, вкл. държавно управление) наличните в края на годината ДМА - ЕП се оценяват на 4052,2 млн. лв. (41,0%), а въведените в действие (придобити през годината) – 130,5 млн. лева (37,1%).
2. Разходи за опазване и възстановяване на околната среда
Разходите за опазване и възстановяване на околната среда са част от общите разходи за дълготрайни материални и нематериални активи. През 2019 г. делът на наличните в края на годината разходи за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи с екологично предназначение възлиза на 2,4% от общите разходи за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи в страната.
Извършените екологични разходи (инвестиции и текущи разходи) се оценяват на 2308 млн. лв. и се разпределят по направления за околната среда за: отпадъчни води - 18%, опазване на въздуха -11%, третиране на отпадъци - 63%, други - 8%. Текущите разходи са с преобладаващ дял в общите екологични разходи – 80,3%. По-голямата част от общите разходи са извършени за опазване на въздуха, събиране, третиране и обезвреждане на отпадъци и за отвеждане и пречистване на отпадъчните води.
Фиг. 2.1. Структура на разходите за опазване и възстановяване на околната среда по направления през 2019 г.

Делът на разходите за опазване и възстановяване на околната среда от произведения брутен вътрешен продукт е 1,9% и е основен измерител на предприетите от обществото и държавата мерки за намаляване на натиска върху околната среда.
Фиг. 2.2. Дял на разходите за опазване и възстановяване на околната среда от БВП

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави
