Китай налага 200% мита на австралийското вино
- Свят
- Автор:
Търговското министерство заяви, че това са временни антидъмпингови мерки за спиране на субсидирания внос на австралийско вино.
Митата ще варират от 107% до 212%, засилвайки търговското напрежение между двете страни.
През последните месеци от Пекин наблюдават вноса от Австралия, включително въглища, захар, ечемик и омари, на фона на политическото напрежение.
Длъжностни лица в Китай твърдят, че някои австралийски вина се продават там по-евтино (и са изхвърляни), отколкото на вътрешния австралийски пазар. Австралия отхвърли това твърдение.
Китай е най-голямата дестинация за износ на вино от Австралия, което представлява 39% през първите девет месеца на 2020 г., според Wine Australia.
Китай провежда целогодишно разследване на антидъмпингови мерки, като разглежда вината, продавани в Китай на цени, за които се твърди, че са по-ниски от тези, на които са продавани в Австралия.
След съобщението в петък Treasury Wine Estates (TWE), един от най-големите винопроизводители, отчете спад в цената на акциите си над 13%.
Други австралийски винопроизводители също са отхвърлени, заедно с TWE, включително Casella Wine и Australian Swan Vintage.
Китайското министерство на търговията не уточни колко дълго ще продължат мерките.
Австралийският министър на земеделието Дейвид Литълпрауд написа съобщение в Twitter, в което заяви, че правителството е „изключително разочаровано".
„Австралийското правителство категорично отхвърля всяко твърдение, че нашите производители на вино изхвърлят продукти в Китай", каза той. Австралийското вино е изключително популярно както в Китай, така и по целия свят поради високото си качество и ние сме уверени, че пълното и задълбочено разследване ще потвърди това."
Австралийският министър на търговията Саймън Бирмингам заяви, че новите мита правят австралийското вино нежизнеспособно и непродаваемо в Китай.
„Това е лошо време за много стотици австралийски производители на вино, които добросъвестно са изградили стабилен пазар в Китай", каза той.
Г-н Бирмингам повдигна идеята да отнесе въпроса до Световната търговска организация (СТО) заради ограниченията, наложени от Китай.
Нарастващо напрежение
Политическите отношения между Китай и Австралия се влошиха до критично положение, казват експерти.
Австралия подкрепи глобално проучване на произхода на коронавируса през април и на практика „обвини Китай", според китайски дипломат.
Оттогава австралийският внос е под светлините на прожекторите, докато китайските студенти и туристи са предупредени да не пътуват до Австралия, позовавайки се на опасения от расизъм.
Още по темата във
facebook