
Какви ще са отношенията на Великобритания с новите управляващи в САЩ
- Свят
- Източник: Euronews.com
- Текст:

Британският премиер Борис Джонсън имаше добри отношения с досегашния президент на САЩ, Доналд Тръмп, но избирането на Джо Байдън за негов наследник в Белия дом, поставя някои важни въпроси относно външната политика на британското правителство.
В интервю за „The Associated Press“ в неделя Джонсън заяви, че ще си сътрудничи с новата американска администрация в името на разпространението на демокрацията, защитата на човешките права и борбата с климатичните промени. С думи Джонсън вероятно се опитва да привлече на своя страна един бъдещ президент, който има доста по-различни виждания за света, в сравнение с настоящия американски държавен глава.
„Съединените щати са нашият най-близък и най-важен стратегически съюзник. Това е факт, който е устоял на времето, независимо от президента или министър-председателя, който е бил начело на едната от двете страни. Това няма да се промени.“, заяви Борис Джонсън, който все още не е говорил с Байдън след избирането на последния за 46-ти президент на САЩ.
Връзката между САЩ и Великобритания може и да не се промени, но може да стане доста по-напрегната. Вотът на Великобритания за напускане на Европейския съюз, която цел Джонсън преследва последователно, и президентските избори в САЩ, които Доналд Тръмп успя да спечели, се случиха в рамките на само няколко месеца през 2016 г. Двете събития са разглеждани като мащабни прояви на популизъм.
Критиците на Борис Джонсън, който е и лидер на Консервативната партия в Обединеното кралство, го считат за съюзник на Тръмп, а според някои дори стилът му на управление е много подобен на този на американския милиардер. Тръмп от своя страна, одобрително нарича Джонсън, „британският Тръмп“. Министър-председателят на Великобритания също цени високо постиженията на Тръмп в областта на икономиката и се възхищава на способностите му при вземане на решения.
В същото време, Байдън нарече Джонсън, „копие“ на настоящия американски президент и предупреди, че Брекзит ще се отрази негативно на Великобритания и ще понижи статусът на страната.
„С избирането на Джо Байдън за президент, САЩ ще могат да влязат успешно в ролята си на глобален лидер в бобата с климатичните промени.“, отбеляза още Джонсън, отправяйки косвена критика към Тръмп. Доналд Тръмп нямаше сериозно отношение към опасността от климатичните промени, като дори изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата - нещо, което Байдън има намерение да отмени. Борис Джонсън има намерението до 2050-та година количеството въглеродни емисии, произведени от Великобритания, да бъде сведено до нула.
От края на Втората световна война насам, трансатлантическата връзка между Великобритания и САЩ се поддържа от общия език, общи интереси, военно сътрудничество и културен обмен. Допълнителното сближаване между двете страни се дължи и на близкото приятелство между лидерите им, като пример са добрите отношения между Маргарет Тачър и Роналд Рейгън през 80-те години на миналия век.
Добрите отношения от двете страни на Атлантическия океан са оцелели дори и в по-тежки времена, както когато през 60-те години Великобритания отказва да се включи във войната във Виетнам.
„Много повече неща съврзват САЩ и Великобритания, отколкото могат да ги разделят. Споделяме общи интереси, общи ценности, както и визия за света и глобалното развитие. Имаме страшно много работа, която трябва да бъде свършена, за да защитим това, в което вярваме, а именно – вярата в демокрацията, свободата на словото по света, опазването на човешките права и свободната търговия“, допълни Джонсън.
Брекзит вероятно ще тества до каква степен ще устоят ценностите, на които се гради сътрудничеството между Великобритания и САЩ.
САЩ продължават да гледат на Обединеното кралство като на сериозна икономическа и военна сила, но Байдън заяви, че основен приоритет ще бъде възстановяването на отношенията с Европейския съюз, което е в противовес с изпълняваната от администрацията на Тръмп политика. Това означава, че Париж, Берлин и Брюксел ще са преди Лондон в списъка на американската външна политика.
Ирландският произход на Байдън също ще окаже влияние на отношенията с Великобритания, поради опасността британското правителство с действията си да наруши Белфасткото споразумение за Северна Ирландия от 1998-ма година, с което е скрепен мира в региона. Джо Байдън заяви в предизборната си кампания, че ако това се случи, търговско споразумение между САЩ и Великобритания би било невъзможно.
Несигурността около отношенията със САЩ поставят Обединеното кралство в неприятна ситуация, в която Джонсън и министрите му трябва да се постараят да сключат споразумение с Европейския съюз възможно по-скоро. Преговорите между двете страни са в задънена улица без напредък по противоречивите точки.
„Винаги съм бил за постигането на търговско споразумение с нашите приятели и партньори от ЕС. Според мен сделката е готова по общи параметри и просто трябва да постигнем консенсус относно сключването ѝ.“, заяви Джонсън, независимо, че в предишни свои изявления неколкократно подчерта, че Великобритания е готова да напусне ЕС на 1-ви януари 2021-ва година без споразумение.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави
