Европейската комисия стартира онлайн обществени консултации относно нова стратегия на ЕС за адаптиране към изменението на климата
- ЕС
- Източник: European Commission
- Автор:
Снимка: Photo by François Genon on Unsplash
Комисията приканва всички заинтересовани страни и граждани да представят мнения относно новата стратегия на ЕС.
Като част от Европейската Зелена сделка, Комисията има за цел да представи нова стратегия за адаптиране в началото на 2021 г., надграждайки настоящата, приета през 2013 г. и положително оценена през 2018 г.
Въздействието на изменението на климата е една от водещите теми в момента. Глобалните и европейските температури многократно сриват дългосрочните рекорди през последните години. Последните пет години бяха най-горещите, измерени досега, с топлинни вълни, суша и пожари в цяла Европа.
Въздействията върху хората, планетата и просперитета вече са широко, но неравномерно разпространени. Промените в климата ще продължат да създават значителни затруднения в Европа, въпреки усилията за смекчаване.
Освен това Европа е засегната от непреките въздействия върху климата, възникващи в други части на света по множество начини. Това се случва, например, чрез търговски вериги и вериги за доставки, разпространение на инфекции, заплахи за международната сигурност или миграция.
Що се отнася до икономическите последици от настоящата здравна криза, ние трябва да се „изградим наново по-добре“. Възстановяването ще бъде възможност да направим нашето общество по-устойчиво, споделя Европейската комисия в официалния им уебсайт. Това включва устойчива на климата икономика, интегриране на климатичните аспекти в практиките за управление на риска и засилване на превенцията и готовността.
Онлайн публичното допитване относно стратегията за адаптиране приканва участия на заинтересовани страни и граждани да подпомогнат формирането на дизайна на новата стратегия. План за стратегията придружава консултацията, за да предостави контекст, да посочи възможните посоки на развитие и да стимулира дискусията.
Онлайн консултацията ще бъде отворена за 14 седмици от 14 май до 20 август 2020 г. Комисията също така представи резултатите от новия проект PESETA в четвъртък (14 май), който прецизира прогнозираното въздействие на изменението на климата върху ЕС и извън него, както и някои от ползите от мерките за адаптиране. Този анализ подчертава необходимостта от по-амбициозни действия за адаптиране.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Австрия пусна България и Румъния в Шенген и по суша
Провали се избранникът на Тръмп за главен прокурор
В Канада разрешиха на компанията Neuralink на Илон Мъск въвеждането на чип в мозъка
Появи се кандидат купувач за взривения „Северен поток 2”
Първи арести в Сърбия заради срутването в гарата на Нови Сад
Златото реагира „като по часовник“ на ескалацията в Украйна
Служители определят най-добрите работодатели у нас в независима онлайн класация
Американската армия тества картечница с изкуствен интелект
Разкриха кражба на криптовалута за около $ 1 милиард
КЕШ клуб
300
3 000
30 000