
Ваксините срещу туберкулоза действат превантивно срещу COVID-19
- Здравеопазване
- Източник: scinexx.de
- Автор:

Има все повече доказателства, че не само специалната ваксина срещу коронавируса предотвратява най-известната в момента болест в света. Някои други живи ваксини, които се използват дълго време, също изглеждат полезни като възможна защита. Дори да не осигуряват непременно пълна защита срещу COVID-19, те биха могли значително да отслабят хода на заболяването.
Съществуват няколко изследвания, като всички сочат в една и съща посока. Но всичко започва с просто наблюдение: Има страни, в които хората редовно получават жива BCG ваксина за туберкулоза. Там вирусът се разпространява по-малко, отколкото например в Европа, където много по-старите белодробни заболявания едва ли са известни. Ходът на болестта е бил много по-малко тежък.
Ваксинацията BCG съдържа туберкулозни бактерии в жива, но отслабена форма.
Проучване от Обединените арабски емирства сочи в подобна посока: част от болничния персонал в Международната болница на емирствата получава подсилваща ваксинация за туберкулоза през март 2020 г. 71 служители приемат предложението, 209 го отказват. В края на юни се оказва, че нито един човек от първата група не е бил заразен с COVID-19, въпреки че е бил в постоянен контакт с пациенти. За разлика от тях 18 души от групата на неваксинираните са се заразили.
Изглежда, защитният ефект не е постоянен, тъй като тези, които последно са получили туберкулозна ваксинация като бебета, се заразяват толкова често, колкото и тези, които не са били ваксинирани. Ваксинацията срещу MMR (паротит, морбили, рубеола), която също е широко разпространена в Европа, показва подобен ефект, който може да се види от проучване, проведено в Мексико. Въпреки че някои от група хора, които наскоро са били ваксинирани срещу MMR, са получили вируса, прогресията на заболяването им е била много лека. Възрастни хора с предишни заболявания също са били сред тестваните. Ваксинацията MMR също е лекарство с жива ваксина.
Не само специфичните защитни клетки избиват патогена от полето, но и неспецифичните клетки убийци, фагоцитите и Т хелперните клетки. Те имат собствена памет и използват ваксинацията с живи микроби като устройство за обучение, образно казано. Това ги държи по-активни и бдителни и им позволява да реагират по-бързо и енергично при извънредна ситуация. Профилактичната ваксинация обаче може да има и странични ефекти, поради което винаги трябва да се търси медицинска помощ в отделните случаи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
