Какво е дигиталното евро и кога да го очакваме?
- Крипто
- Автор:
До средата на 2021 г. трябва да се реши дали този проект да стартира на практика.
Времето на монетите и банкнотите изглежда си отива с по-бързи крачки, отколкото сме очаквали. Когато говорим за „пари", все още асоциираме думата с банкнота, но възходът, който криптовалутите бележат в последната година, подсказва, че е време да преосмислим навиците си по отношение на средствата за разплащане. Дигиталното евро е само един от вариантите, които ни се предоставят за в бъдеще. На 12 октомври Европейската централна банка задвижи своя експериментална програма, с която да реши дали да създаде дигитално евро за своя 19-членен валутен клуб, в който се очаква да влезе и България. Очаква се валутата да е в противовес на плановете на централните банки за собствени криптовалути.
Професор Дейвид Йермак, преподавател в Ню Йорк и специалист по дигитални валути, прогнозира в интервю за БНР, че до 2023 г. е възможно да имаме дигитално евро. „Всички централни банки по света обмислят идеята за дигитална суверенна валута", каза той, като подчерта, че това е отговор на изискването на част от населението да има по-голям достъп до цифрови плащания, и то подсигурени от централна банка. Според него достигането до това ниво на развитие на разплащанията е неизбежно.
„Дигитaлнaтa вaлyтa e ecтecтвeн oтгoвop нa нoвитe peaлнocти, ocoбeнo cpeд млaдитe, ĸoитo изпoлзвaт вce пo-чecтo цифpoви плaщaния", отбелязва и пpeзидeнтът нa Eвpoпeйcĸaтa цeнтpaлнa бaнĸa Kpиcтин Лaгapд в интepвю зa фpeнcĸoтo издaниe Lе Моndе. Валутата би пoмoгнaлa зa yĸpeпвaнeтo нa eвpoтo в мeждyнapoдeн плaн, ĸaтo cъщeвpeмeннo щe peдyциpa paзxoдитe зa пapични пpeвoди мeждy дъpжaвитe. Дигиталното евро щe бъдe пo-eфeĸтивно, пo-eвтино, по-екологично, щe зaщитaвa нeпpиĸocнoвeнocттa нa личния живoт и щe ocигypявa пo-дoбpa пpocлeдимocт, добавя Лагард.
Ако дигиталното евро влезе в употреба, за първи път ще бъде възможно физическите лица да имат депозити директно в ЕЦБ, което ще е по-безопасно за тях, защото търговските банки могат да фалират, а парите в брой носят риск от кражби, изгубване или унищожаване. За момента цифровата валута само ще допълва конвенционалните парични средства, без да ги замества, според доклада, изнесен по темата през октомври. „Отворен е въпросът за стойността на тези активи и как те са обезпечени. Досега отговорът е ясен - с валутните резерви на централните банки", обяснява проф. Йермак. Търсената стабилност може да бъде постигната, ако се използват ресурсите и авторитетът на централните банки, които да създават собствени виртуални валути (или така наречените фиатни пари), известни като CBDC (Central bank digital currency), декларирани и издавани от държавата.
Блокчейн компанията Monerium, която е приела мисията да направи „дигиталната валута достъпна", смята, че всъщност пътят до дигиталното евро е много по-лесен и кратък, отколкото в момента го представя Европейската централна банка. През лятото на 2019 г. това беше първата компания в света, която получи официален лиценз от исландските регулатори за предоставяне на услуги за електронни пари в Европейското икономическо пространство.
Предстои ЕЦБ да извърши поредица от експерименти за осъществимостта на цифровото евро през следващите шест месеца. Целта е около средата на 2021 г. да се реши дали този проект да стартира на практика, или не. Вече има практически опити в тази посока: Китайската централна банка е започнала изпитания с цифрова валута в четири града още през април, във Франция също е започнал експеримент. „Ще отнеме между 18 месеца и четири години, за да видим как инициативата оживява", казва пред „Франс прес" източник, близък до проекта.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Провали се избранникът на Тръмп за главен прокурор
В Канада разрешиха на компанията Neuralink на Илон Мъск въвеждането на чип в мозъка
Появи се кандидат купувач за взривения „Северен поток 2”
Първи арести в Сърбия заради срутването в гарата на Нови Сад
Златото реагира „като по часовник“ на ескалацията в Украйна
Служители определят най-добрите работодатели у нас в независима онлайн класация
Американската армия тества картечница с изкуствен интелект
Разкриха кражба на криптовалута за около $ 1 милиард
Ще успее ли Австралия да забрани достъпа на деца до социалните медии
КЕШ клуб
300
3 000
30 000