Европа затяга мерките срещу коронавируса

Европа затяга мерките срещу коронавируса Снимка: Pixabay


Европейски лидери предупредиха, че предстоят трудни месеци. Разрастването на пандемията от COVID-19 принуждава властите да налагат нови рестрикции, след като редица страни отчетоха рекорден ръст на инфекциите. Вече е надхвърлен прагът от 250 000 починали от заразата, предаде Ройтерс.

Брюкселските власти решиха да въведат полицейски час от 22 ч. на 24 октомври и разпоредиха магазините да затварят в 20 ч. Забраняват се културните и спортните дейности, обяви премиерът на Брюкселския район Руди Верворт, цитиран от АФП.

Правителствата отчаяно се опитват да избегнат пълната карантина, която задържаше инфекцията в началото на годината с цената на затваряне на цялата икономика, но трайният ръст на новите случаи ги принуждава да засилват контрола.
Изправяме се пред много, много трудни следващи няколко месеца", заяви на среща с лидери на нейния Християндемократически съюз германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от в. „Билд".
От 25 октомври Франкфурт въведе по-строги ограничения, тъй като случаите на заразени с новия коронавирус продължават да се увеличават. Една от мерките предвижда отмяна на годишния коледен пазар, предаде ДПА.
Въпреки че Германия се справя относително добре в сравнение с други държави в Европа, тя също преживя рязък скок на случаите и индексът на бизнес среда Ifo днес отбеляза спад, отразявайки тревогите заради вируса.

В Испания, където бяха регистрирани повече от един милион случая на COVID-19, премиерът Педро Санчес обяви извънредно положение до месец май. Въведен е полицейски час от 23 до 6 часа и се забраняват пътуванията между областите в някои случаи.

Днес премиерът на Италия Джузепе Конте разпореди да се въведат допълнителни ограничения в страната с цел да се овладее разпространението на коронавируса, предаде АНСА, цитирана от световните агенции.
От 26 октомври до 24 ноември в страната затварят врати спортните зали, обществените басейни, игралните зали, киносалоните, театрите и спа центровете.
Освен това всички обекти за обществено хранене - барове, ресторанти и кафенета, ще работят до 18 ч. Правителството иска 2 млрд. евро, които планира да изплати като компенсации на засегнатите заведения.
На една маса могат вече да седнат четири, а не шест души, както бе досега. Изключения ще се правят, когато посетителите са членове на едно семейство и живеят заедно. След 18 часа ресторантите могат само да доставят храна по домовете. Това ограничение не се отнася за крайпътните заведения за хранене.

Австрийският канцлер Себастиан Курц днес заплаши да наложи карантина като последно средство, ако скокът на случаите на заразата не се успокои, предаде ДПА. Ситуацията в болниците ще определи, дали ще бъде наложена нова карантина, каза Курц.
От 26 октомври са въведени драконовски мерки срещу COVID-19 в оперите във Виена. Драматичното увеличение на заразените с коронавирус в Австрия поставя пред голямо предизвикателство всички оперни и театрални сцени в страната. Разработените през лятната ваканция концепции са съобразени със спецификата на всяка сграда, но що се отнася до мерките, които трябва да спазват публиката и артистичният състав, те са практически еднакви. Забележителна е дисциплината на изпълнение както от страна на посетителите, така и от страна на изпълнителите.
Минимизирането на риска от зараза е в основата на концепцията на втората австрийска оперна сцена, виенската Народна опера, разказва нейният директор Роберт Майер. Задължителни са маските за публиката през цялото време на пребиваване в сградата - и по време на представлението. За да бъде избягнато струпването на хора, оперният салон е разделен на шест сектора и на билетите е указано кой от осемте входа и изхода трябва да се ползва. В паузите са строго определени фоайетата и тоалетните, които съответно могат да бъдат ползвани. В секторите, където все пак може да се струпат няколко души, съществува маркировка за минималното разстояние, което трябва да се спазва. Гишетата за продажба или получаване на закупените билети са изнесени в контейнери извън сградата на операта. Бюфетите в операта не работят. За да се избегне работата с пари, гардеробите са безплатни. 
„Никоя държава в света няма да позволи системата й за интензивна медицинска помощ да стигне до предела на възможностите си", добави Курц.

В Австрия възможното претоварване на здравната система е законова предпоставка за налагане на карантина. Страната въведе ограничение от шест души за частни събирания на закрито и от 12 души на открито.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: