Застраховател изплати 90 000 евро обезщетение за два сблъсъка на превозни средства с лос

Застраховател изплати 90 000 евро обезщетение за два сблъсъка на превозни средства с лос Снимка: pixabay.com

Нанесени са сериозни щети на автобус и камион.

Тази година септември се превърна в „черен" месец по латвийските пътища: при сблъсъци с горски животни пострадаха не само леки автомобили, но и камиони, и автобуси.

 

Най-често инцидентите с горски животни стават през май и в края на годината - през последното тримесечие, когато тъмнината не позволява на шофьорите да забележат навреме препятствията. Тазгодишният септември обаче се отличава с особено тежки стълкновения.  През септември застрахователната компания Balta (PZU Group) вече е получила 70 заявления за възстановяване на щети, причинени от сблъсъци с диви животни, на обща стойност 158 000 евро. Във всяко от произшествията средните щети се оценяват на почти 2500 евро.

 

„Има по-малко катастрофи, но повече плащания - това показва, че тази година катастрофите са по-сериозни, отколкото миналата. За по-малко от девет месеца Balta вече е изплатила почти 1,5 милиона евро като компенсация за вреди, причинени от сблъсък с диви животни, и за съжаление, по всичко личи, че тази цифра ще продължи да расте, защото тъмният сезон от годината тепърва започва", казва ръководителят на управление „Транспортни продукти и подписване на рискове" в Balta Кристапс Лиециниекс.

 

През септември застрахователната компания изплати почти 90 000 евро обезщетение за два сблъсъка с лосове. В единия случай е повреден автобус - избити са стъклата и напълно е повредена предната част на превозното средство, а във втория случай е пострадал камион, като при удара са повредени кабината и прицепът на превозното средство.

 

Най-често автомобилите се сблъскват със сърни и по-рядко с големи животни като лосове и елени. Сблъсъкът с лос обаче е особено опасен - животното може да излезе на пътя и да се обърка, като не може да реши дали да продължи да върви напред или да се върне назад. От друга страна, сърните и глиганите могат внезапно да изскочат на пътя, важно е да се има предвид, че обикновено те са последвани и от други. Освен това сърна с тегло 20 кг, бягаща със скорост 100 километра в час, влита през прозореца със сила един тон.

 

С наближаването на зимата дивите животни се подготвят за студения сезон, поемайки колкото се може повече храна. Това ги насърчава да се откажат от обичайните горски пътеки и да се отправят към шосета и магистрали в търсене на полета с богата реколта. От друга страна, здрачът и тъмнината пречат на шофьорите да видят пътя и да забележат опасността навреме, когато животното внезапно изскочи от гората.

 

Въпреки това, има и изключения - от информационния бюлетин на полицията става ясно, че неотдавнашният смъртоносен сблъсък миналата седмица на шофьор с лос, при който загива жена - водач на Фолксваген,  се е случил през светлата част на деня, около 9,30 ч. сутринта.

 

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: