„БепиКоломбо" ще потърси отново фосфин на Венера

„БепиКоломбо" ще потърси отново фосфин на Венера Снимка: ESA/ATG medialab

Газът фосфин, който наскоро бе открит в атмосферата на Венера от наземни телескопи, се смята за потенциален биомаркер.

Една от двете сонди на мисията „БепиКоломбо", която в момента се насочва към Меркурий, ще се опита да регистрира фосфин в атмосферата на Венера по време на гравитационна маневра в близост до планетата, насрочена за средата на октомври. Това съобщи изданието New Scientist.

 

Газът фосфин, който в началото на този месец бе открит на Венера от наземни телескопи, се смята за потенциален биомаркер.

 

„БепиКоломбо" е съвместен проект на Европейската космическа агенция и Японската агенция за аерокосмически изследвания, чиято цел е дистанционно изследване на Меркурий с помощта на две научни сонди: MPO (Mercury Planetary Orbiter) и MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter), които ще бъдат доставени на планетата от прелитащ модул.

 

Изстрелването на апаратите в космоса се състоя през октомври 2018 г., а през април тази година „БепиКоломбо" успешно извърши гравитационна маневра в близост до Земята. Очаква се сондите да достигнат до Меркурий през декември 2025 г.

 

Неотдавнашното откриване на фосфин в атмосферата на Венера заинтригува учените от екипа на мисията „БепиКоломбо", която на 15 октомври 2020 г. трябва да извърши втората си по ред и за пръв път в близост до Венера гравитационна маневра, преминавайки на минимално разстояние от около десет хиляди километра от планетата.

 

Изследователите изясниха, че две спектрални линии на поглъщане на фосфин се намират в работния диапазон на дължините на вълните на прибора MERTIS (Mercury Radiometer and Thermal Infrared Spectrometer), разположен на сондата MPO, който ще може да извърши наблюдение на атмосферата на Венера и ще се опита да открие в нея този биомаркер.

 

Ситуацията обаче се усложнява от факта, че само една от двете камери на прибора ще може да се задейства по време на прелитането покрай Венера, а благоприятните условия за наблюдение ще продължат за много кратък период от време.

 

Ако приборът MERTIS не успее да регистрира следи от фосфин в атмосферата на Венера от първи път, учените ще имат още един шанс да направят това през август 2021 г., когато сондите ще извършат втора гравитационна маневра в близост до планетата.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: