По-щадящ режим на работа за учители с хронични заболявания

По-щадящ режим на работа за учители с хронични заболявания Снимка: stocksy.com

Препоръчва се освобождаване от дежурства, намаляване на годишния норматив преподавателски часове, засилен медицински контрол и подкрепа на учители с ТЕЛК.

Учителите, които страдат от хронични заболявания, да не ходят болни на работа и да бъдат освободени от дежурства в училище. Това предложение на лидера на Синдиката на българските учители Янка Такева бе подкрепено от членовете на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование и от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, съобщиха от пресцентъра на МОН.

 

Директорите на училищата и детските градини ще могат да се възползват от ресурсите на националната програма „Без свободен час“, за да изплащат възнаграждения на учителите, които заместват.

 

В дежурствата преподавателите с хронични заболявания могат да бъдат отменени от студенти, по-големи ученици-доброволци и от членове  на помощния персонал на училищата.

 

Взето бе решение и да се работи в посока намаляване на годишния норматив от учебни часове на преподавателите с 5 часа.

 

Препоръчва се засилен медицински контрол и подкрепа за учители с ЕЛКК, ТЕЛК, НЕЛК и становище на лекарска комисия във връзка с техните заболявания.

 

По данни на МОН става въпрос за 4466 педагогически специалисти в системата на средното образование. Сред тях най-голям брой са на възраст между 51 и 60 години.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: