
В атмосферата на Венера откриха възможен признак на живот
- Наука
- Източник: КЕШ Медия
- Автор:

Международен екип от изследователи, ръководен от Джейн Грийвс от университета в Кардиф (Уелс) съобщи за това в статия, публикувана в научното списание Nature Astronomy.
В откритието са взели участие астрономи от британските университети в Манчестър и в Кардиф, и от Масачузетския технологичен институт (САЩ).
Фосфинът е газ, съществуващ на Земята, поради което се предполага, че наличието му в атмосферата на Венера може да е признак за живот и на тази планета. В земни условия той се образува в някои видове бактерии. Появява се при биологични процеси, при наличието на микроби, живеещи в червата на животни или в бедна на кислород среда, например в блата.
Фосфинът, забелязан в атмосферата на Венера, говори най-малкото за наличието на сложни химични процеси в нея, неизвестни преди това на науката. Наличието на молекули на фосфина е открито с помощта на два радиотелескопа – този от радиообсерваторията Alma в планините на Чили и от инфрачервения телескоп „Джеймс Кларк Максуел" в Хавай.
Поради адските условия - висока температура и налягане на повърхността на планетата и висококиселинен химичен състав на атмосферата, повечето учени считат Венера като непригодна за съществуване на какъвто и да е живот.
Фосфинът обаче е открит именно в тези слоеве на атмосферата на Венера, където преди това някои учени са допускали съществуването на микроорганизми. Те са на височина около 35 мили над повърхността, където условията са по-умерени.
„Нашето проучване не е категорично, че това е доказателство за живот. Вълнуващото обаче е, че открихме този рядък газ в горните слоеве на Венера", казва Емили Драбек-Маундър, астрофизик от Кралската обсерватория „Гринуич" и съавтор на проучването.
Наличието на фосфин не може да се обясни с абиотични механизми, в които не участват живи организми. „Нашият екип не може да обясни и голямото количество фосфин чрез сегашните ни знания за планетата. Когато се опитваме да моделираме какво се случва в атмосферата – като резултат от вулканична активност, влиянието на слънчевата светлина или дори мълния - нищо не пресъздава количеството на газа фосфин, който открихме", допълни Емили Драбек.
„Това е само първата стъпка към потенциално откриване на живот в горните слоеве на атмосферата на Венера. Трябва още много да извървим, преди да можем да кажем категорично, че има живот на Венера", заяви Дейвид Клементс, учен от Кралския колеж в Лондон и съавтор на изследването.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
