НАСА ще плаща на частни компании за добив на ресурси от Луната
- Важно от "Икономика"
- Източник: Вloomberg
- Автор:
Снимка: NASA
Ще се изкупуват проби от скали и лунен прах до 500 грама.
В официално съобщение американската правителствена агенция НАСА обяви намерението си да плаща на частни компании за добив на ресурси от Луната. В инициативата могат да се включат както американски, така и чуждестранни компании. По този начин агенцията ще стимулира частния добив на желани извънземни ресурси.
Съобщението гласи, че НАСА е готова да плати за проби от 50 до 500 грама при претегляне на Земята, съобщава Вloomberg. Могат да се събират лунен прах, скали и други материали. Агенцията отбелязва, че средствата ще бъдат изплатени изцяло, след като компаниите предоставят изображения, доказващи, че пробите са от Луната, и след като пълната собственост върху пробите е прехвърлена на НАСА.
„Насърчаването на частните инвестиции в космическите технологии ще тласне усилията в областта на науката и проучването отвъд онова, което само парите на данъкоплатците биха могли да постигнат", се казва още в съобщението от агенцията.
От друга страна, това, че НАСА иска да плаща на компании за проби от лунни камъни, създава важен правен прецедент, казва Кейси Драйер, главен адвокат и старши съветник по политиката в Planetary Society.
В изявление, направено от директора на НАСА Джим Брайдънстайн, се посочва, че плановете на космическата агенция няма да са в нарушение на договора от 1967 г., според който небесните тела и космосът са освободени от национални претенции за собственост. Според космическата агенция добитите ресурси са собственост на компаниите, а след покупката ще бъдат „собственост на НАСА".
Дали дадена страна или бизнес може да притежава или продава извънземни ресурси, е оспорвана тема в международното право. Широко ратифицираният Договор за космическото пространство от 1969 г. не дава ясен отговор по този въпрос, а Лунният договор от 1979 г., който се стреми да изясни въпроса, е ратифициран само от 18 държави, като САЩ не са сред тях.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Австрия пусна България и Румъния в Шенген и по суша
Провали се избранникът на Тръмп за главен прокурор
В Канада разрешиха на компанията Neuralink на Илон Мъск въвеждането на чип в мозъка
Появи се кандидат купувач за взривения „Северен поток 2”
Първи арести в Сърбия заради срутването в гарата на Нови Сад
Златото реагира „като по часовник“ на ескалацията в Украйна
Служители определят най-добрите работодатели у нас в независима онлайн класация
Американската армия тества картечница с изкуствен интелект
Разкриха кражба на криптовалута за около $ 1 милиард
Най-четено от Важно от "Икономика"
КЕШ клуб
300
3 000
30 000