
България се класира на 32-о място по икономическа свобода
- България
- Източник: ИПИ
- Автор:

България се класира на тридесет и второ място в тазгодишната класация на Индекса за икономическа свобода в света, изследван от института „Фрейзър". Това съобщава Институтът за пазарна икономика, който е местен партньор на института „Фрейзър" и член на Мрежата за икономическа свобода.
Тазгодишното издание на класацията отразява данните за 2018 г. Индексът, издаван от института „Фрейзър“ от 2000 г. досега, мери степента, в която политиките и институциите по света подкрепят икономическата свобода.
Най-висок резултат - 9,56 от 10, страната ни традиционно получава в подиндекса „Стабилни пари", тъй като валутният борд остава гарант за стабилността на лева. Добър резултат България постига и в подиндекса „Свобода на международната търговия" - 8,47. ИПИ отбелязва, че това се дължи на членството си в ЕС, заради което категориите за мита и регулаторни пречки пред търговията са с висока оценка.
В подиндекса „Регулации" се наблюдава леко подобрение, отчитат от института. България получава най-ниските оценки в този подиндекс за административните изисквания за правене на бизнес, както и поради наличието на корупция.
Най-слабо страната се представя при безпристрастността на публичната администрация (4,75 от максимални 10) и административните изисквания (4,52), като при тях има и видимо влошаване през последните години. Изследването отбелязва и значителни проблеми при регулациите около назначаването и освобождаването на работници, както и с минималната заплата, като и при тези регулации на трудовия пазар има спад на оценката. Обратно, в регулирането на кредитния пазар, започването на бизнес и лицензирането страната получава максималните резултати.
Подиндексът „Правна система и право на собственост" отчита 5,92 и остава най-слабият аспект на икономическата свобода у нас. В компонента „Размер на правителството" класирането на България се влошава в резултат на по-ниската оценка на държавното потребление, високите държавни разходи и бюджетни трансфери и субсидии.
Според ИПИ двата проблематични подиндекса за България (съдебна система и размер на правителството) освен че са с най-ниски оценки през годините, са и тези, които не регистрират значително подобрение. Това обезсилва донякъде останалите промени, които се наблюдават в областта на търговията и регулирането, смятат от института.
Подреждането на страните лидери по икономическа свобода и тази година запазва обичайната си структура – на първите места се нареждат Хонконг (със стойност на индекса 8,94 от възможни 10), Сингапур (8,65) и Нова Зеландия (8,53). Челната десетка се допълва от Швейцария, Австралия, САЩ, Мавриций, Грузия, Канада и Ирландия като всички са със стойност на индекса над 8. На другия край на класацията са Венецуела, Либия и Судан, които се намират в условия на гражданска война, тежка икономическа криза или и двете.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави
