Как носенето на предпазни маски влияе на човешката психика

Как носенето на предпазни маски влияе на човешката психика Снимка: wikimedia.org

Независимо дали ни харесва или не, поради разразилата се през тази година пандемия от COVID-19, носенето на предпазни маски за лице бе направено задължително в много страни по света.

На работа или на други публични места вече е нещо обичайно хората да се движат с предпазни средства на лицата си.

Носенето на маски прикрива половината от човешкото лице, което влияе негативно на способността на човека да комуникира и взаимодейства адекватно с останалите човешки индивиди.

Хората успяват да намерят начини да преодолеят тези нови пречки пред комуникацията, като са доста по-ентусиазирани да се изразяват с повече жестове", заяви Питър Хенкок, професор по психология от университета в Стърлинг, Шотландия.

Големият въпрос в настоящата ситуация е дали носенето на маски ще се отрази негативно на възприятията на децата и новородените, които растат в обстановката на пандемия.

Какво би се случило с възприятията на децата, които в първите години от живота си коуминикират само с хора, носещи предпазни маски? Към момента не може да се даде реален отговор на този въпрос, тъй като не сме правили изследване по темата", допълни Хенкок.

Парадоксално, но носенето на маски може да се окаже проблем и за компютрите. Става въпрос за тези, които използват софтуер с лицево разпознаване.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: