Разногласия във Великобритания относно мерки срещу COVID-19

Разногласия във Великобритания относно мерки срещу COVID-19 Снимка: wikimedia.org

Различните части на Обединеното кралство предприеха различни противоепидемиологични мерки за пристигащите на територията на страната от Португалия

Уелс и Шотландия въведоха задължителна 14-дневна карантина за пристигащи от Португалия, след като положителните случаи на коронавирус в иберийската страна са се увеличили в края на летния сезон.

Очакваше се същото да направи и правителството на Обединеното кралство за територията на Англия, но към момента това не се случва.

Това създаде известна неяснота за пътуващите.

Държавният секретар по транспорта на Великобритания Грант Шапс потвърди за въведената карантина от Шотландия и Уелс, но не и в пределите на Англия.

Потвърждавам, че решенията на Уелс и Шотландия са взети от тях самите. Те имат правомощията да вземат сами решения в някои сектори, без да се допитват до централните власти в Лондон."

Решения за налагане на подобни ограничения на движение на хора налагаме след оглед на данните, които черпим от единния център за биобезопасност", каза още Шапс.

Влизането в сила на задължителна карантина за пътуващи от Португалия до Уелс и Шотладния доведе до недоволство от страна на пътуващите граждани.

Един от потърпевшите е майка, която е похачила близо 1000 паунда, за да подмени билетите на цялото си семейство за полет от Португалия към Великобритания.

Ситуацията е ужасна, особено като се има предвид, че по-късно разбрах, че мярка за задължителна карантина не е налагана на територията на Англия. Похарчихме много пари, които не бяхме длъжни да израсходваме", заявява недоволната жена.

Д-р Рикардо Баптиста, говорител по здравните въпроси на Социалдемократическата партия на Португалия, заяви, че ситуацията с коронавируса в Португалия не се е променила особено в сравнение с преди две седмици, когато страната е била със статут на безопасна за посещение.

Начинът, по-който държавите се записват в листата на опасни поради висок риск от заразяване с коронавирус, не е показателен за реалната ситуация в дадената страна."

Редовно не се отчитат фактори като процент от населението, който е бил тестван например", завърши д-р Рикардо Баптиста.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: