Учени: 2000-годишна битка е унищожила екосистемата на блато в Китай

Учени: 2000-годишна битка е унищожила екосистемата на блато в Китай

Битката завършва с пожар, а видът на дърветата така и не се възстановява

Висящият глиптостробус (Glyptostrobus pensilis), който някога е доминирал в блатистите гори на Южен Китай, се е оказал на прага на изчезването поради древна война, случила се преди повече от 2000 години. 

Изследване, публикувано в Science Advances, разкрива, че пожар, подпален от армията на Хан през 111 г. пр. н. е. по време на нахлуването в кралство Нанюе, е унищожил обширни гори в делтата на Перлената река. Въглеродното датиране на овъглените пънове и анализът на въглищата в торфените слоеве потвърдават, че огънят е излязъл извън контрол, унищожавайки екосистемата.

Някога тези блатисти местности са били обитавани от слонове, тигри и крокодили, а глиптостробусните гори са покривали площ от 2000 км². Днес под земеделските земи са скрити само останките от торф с пънове, някои от които достигат 2 метра в диаметър. 

Следващите векове на изгаряне на горите и развитето на земеделието увеличават още повече нанесените щети и сега тези дървета почти не растат в Китай, а в Северен Виетнам са останали само няколко изолирани групи от тях. 

Според учените климатът в региона все още е подходящ за този растителен вид, но възстановяването му е трудно поради масовото унищожаване на дърветата.

Висящият глиптостробус е класифициран като критично застрашен от изчезване вид. Изследователите подчертават, че войната на Хан срещу кралство Нанюе е ключов фактор за неговия упадък.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: