
Защо Калифорния ще атакува в съда митата на Тръмп
- Актуално
- Текст:

Обвинението твърди, че Тръмп няма право да се позовава на Закона за извънредни международни икономически правомощия, за да въвежда своите митнически тарифи. Проучвания на Конгреса показват, че действително Законът никога досега не е бил използван за налагане на мита от който и да е американски президент, докато всякакви важни икономически и финансови решения са в правомощията на Конгреса.
Като прецеденти делото посочва решенията на Върховния съд на САЩ многократно да отхвърли опити на Джо Байдън да опрости студентския дълг. Според съда, това би било „трансформиращо разширяване“ на президентската власт.
Обвинението посочва още, че Калифорния е „непропорционално засегната“ от митата (в момента 10% за повечето страни и 145% за Китай), което е накарало щатът да ги оспори.
От Белия дом отхвърлят обвиненията, заявявайки, че митата се справят с дисбаланса в международната търговия, който „унищожава американските индустрии“. Без да предостави данни в подкрепа на това твърдение, говорител на Белия дом обвини губернатора на Калифорния, че вместо да се бори с престъпността и бездомността в щата, се опитва „да блокира историческите усилия на президента Тръмп най-сетне да се справи с националната извънредна ситуация на постоянните търговски дефицити“.
В Калифорния живеят 40 милиона души. Икономиката на щата е пета по обем в света и първа в САЩ, с най-голям дял в американското производството и селско стопанство. Губернаторът на щата Гавин Нюсъм и главният прокурор Роб Бонта обявиха новината за делото на пресконференция във ферма за бадеми – знакова култура за Калифорния, която произвежда близо 82% от бадемите в света. „Златният щат” единствен в САЩ отглежда и артишок, смокини, маслини, орехи и грозде за стафиди.
На пресконференцията Нюсъм посочи, че оспорвайки правото на Белия дом да налага мита, „ние отстояваме себе си от името на 40 милиона американци”.
Калифорния е първият щат, който като държавна териториална единица завежда съдебно дело срещу администрацията на Тръмп заради митническата политика. Актът е логична стъпка след заведените вече 15 „митнически” дела от някои малки предприятия и групи за граждански права в „Златния щат”.
Местни медии припомнят, че Тръмп нападна остро губернатора-демократ Гавин Нюсъм по време на борбата с опустошителните пожари край Лос Анджелис. Докато в резултат на съкращенията пожарните екипи в щата работеха в намален състав, разчитайки на доброволци, Тръмп заплаши Калифорния с финансови ограничения - и започна с университетите.
В допълнение митническият хаос възроди настроенията, че „Златният щат” може да бъде самостоятелна република. „Калифорния е моторът на Америка. Има риск митата да забавят хода му”, написа преди седмица Newsweek, подчертавайки, че щатът движи икономиката на цялата нация. От Силиконовата долина до селското стопанство и пристанищата на Лос Анджелис и Лонг Бийч, Калифорния поддържа щатския и национален икономически растеж, докато „митническата програма на президента Тръмп” го застрашава, посочи престижното издание.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Китайските ученици ще учат с помощта на ИИ от първия до последния клас

Учени откриха първата в историята планета с убедителни доказателства за извънземен живот

Експерт: болестта на Паркинсон се "подмладява" поради влошаване на екологията

Започнаха да хранят гладуващи пчели с микроводорасли вместо цветен прашец

Как Мъск се готви да спасява света

Защо Калифорния ще атакува в съда митата на Тръмп

Възходът на златото

Съдът в САЩ реши да принуди Зукърбърг да продаде Instagram и WhatsApp
