
Белият дом продължава похода си срещу образованието
- Актуално
- Текст:

Конкретната причина е отказ на академичното ръководство да изпълни редица изисквания на Белия дом, в т.ч. промени в управлението, в наемането на преподаватели и в приема на студенти, пише ВВС. Списъкът, получен в Харвард в края на миналата седмица, включва и предупреждение, че университетът „трябва да се съобрази, за да поддържа финансовите си отношения с правителството”.
Белият дом се опита да вмени на ръководството на университета и задълженията да докладва на правителството студенти с „враждебно отношение към американските ценности”, да предприема дисциплинарни действия при протести и да сложи край на политиката за многообразие, справедливост и приобщаване на различен тип малцинства.
Аргументът на Белия дом е, че през последните години Харвард не осъществява интелектуалните и гражданските си права по начин, който „да оправдава федерални инвестиции".
Харвад отхвърли исканията и обяви, че Белият дом се опитва да лиши университета от конституционни права. В протестно писмо се казва още, че „правителството прекалява” в опитите си за контрол върху „интелектуалните условия” в университета.
Последваха протести на студенти и преподаватели, а часове след отговора Министерството на образованието оповести, че замразява учебни фондове и договори на Харвард на стойност над $ 2.2 милиарда. Обяснението:
„Днешното изявление на Харвард засилва обезпокоителното мислене за права, станало ендемично в най-престижните университети и колежи на нашата нация. Време е елитните университети да се ангажират със значима промяна, ако желаят да получават подкрепа от данъкоплатците“.
През март администрацията на Тръмп заяви, че преразглежда федерални договори и безвъзмездни средства за Харвард на приблизителна стойност $ 256 милиона, плюс $ 8.7 милиарда дългогодишни безвъзмездни финансови ангажименти към университета. Харвард атакува мярката в съда.
Делото, по което все още няма решение, е първият официален протест на голям американски университет срещу натиска на Белия дом за промяна в образованието, включително поставяне на голяма част от учебните дейности под контрола на американското правителство
Преди това Белият дом изтегли $ 400 милиона федерално финансиране от Колумбийския университет с обвинението, че учебното заведение не спазва „всички федерални антидискриминационни закони”. По-късно Колумбийският университет се съгласи с някои от исканията, предизвиквайки протестите на част от своите студенти и преподаватели.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Папа Франциск откри процедура за обявяването на Антони Гауди за светец

Производството на електроенергия в Русия ще се увеличи с 42% до 2050 г.

Притокът на туристи в САЩ намалява

Т. Петкова:"Надявам се България да заеме своето достойно място в еврозоната"

ЕС слага край на последните дългосрочни договори за доставки на руски газ

Белият дом продължава похода си срещу образованието

Завърши първата изцяло дамска космическа мисия

Apple увеличи производството на iPhone в Индия – всеки пети смартфон е от там
