Китай засилва натиска срещу САЩ

Китай засилва натиска срещу САЩ Снимка: dig.watch

В допълнителен отговор на митата на Тръмп Пекин спира износа на редкоземни елементи

Според  New York Times (NYT) доставките от всички китайски пристанища са преустановени, докато Пекин разработи нова регулаторна система, която може да блокира продажбите към определени компании, включително американски производители в сектора на отбраната.

В световен мащаб от китайския износ на редки елементи зависят автомобилната, космическата и военната промишленост, както и производството на полупроводници, военно оборудване, дронове и ракети. 

NYT припомня, че на 4 април китайското правителство вече въведе режим за контрол върху износа на седем редкоземни елемента (самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий, итрий). Без да действа като категорична забрана, това решение даде сигнал, че китайските власти ще следят отблизо всички доставки на тези метали в чужбина, оценявайки кой ги купува и защо

Преди това Пекин е налагал подобни ограничения върху други критични ресурси, включително галий, германий, графит и антимон. Както съобщи Bloomberg, това може да дестабилизира глобалното производство на високотехнологични стоки.

Китай е световен лидер в производството на редкоземни метали. Според Геоложката служба на САЩ Пекин държи близо 70% от световното производство на ценните полезни изкопаеми. Обстановката се усложнява и от обстоятелството, че докато САЩ зависят от китайските доставки, Тръмп търси сделка с Украйна, в опит да намери алтернативен източник на редкоземни метали. 

На теория Русия също предлага на САЩ съвместно производство на тези суровини, включително на окупираните украински земи. За момента обаче отношенията между двете страни са неясни. Коментирайки последното развитие на „специалната военна операция” на Путин, Тръмп посочи, че с вчерашната атака срещу украинския град Суми, при която загинаха най-малко 34 души, Русия е допуснала „ужасна грешка”.

На този фон все повече става ясно, че търсейки мирно споразумение за Украйна (по една или друга причина), с митническата си политика американският президент не привлича правилните съюзници.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: