Китай: САЩ да се върнат към правилния път на взаимно уважение

Китай: САЩ да се върнат към правилния път на взаимно уважение

В изявление на китайското министерство на търговията Пекин призова Белия дом „напълно да отмени” грешната практика на т. нар. реципрочни митнически тарифи

В петък такова развитие изглеждаше възможно, след като администрацията на Доналд Тръмп обяви, че ще освободи от мита широк спектър електроника, включително произведена в Китай. 

Но надеждите за размразяване на протекционистките позиции на двете най-големи икономики може да се помрачат, след като в неделя министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник каза пред ABC News, че изкпюченията се въвеждат временно.

Скоро се очаква специална митническа тарифа и за полупроводници, заяви Лутник и повтори мантрата на Тръмп - да направим така, че тези неща да се произвеждат в Америка”.

Американският президент се включи в социалните медии и заяви, че съобщенията за изключения от неговите митнически тарифи са неверни, тъй като всъщност означавали, че въпросните продукти просто отиват в друг митнически „кюп”. Тази новина внесе положително оживление в днешната сутрешна търговия на европейските пазари.

Прибавяйки нови опасения обаче, Тръмп добави: „Ние разглеждаме полупроводниците и ЦЯЛАТА ВЕРИГА ЗА ДОСТАВКА НА ЕЛЕКТРОНИКА в предстоящи разследвания на тарифите и националната сигурност“. По-късно президентът каза, че ще изясни днес тази своя и на Белия дом позиция.

Коментарите му внесоха пълно объркване относно току-що обявеното вдигане на митата от технологичните продукти, включително смартфони, компютри, техника за производство на полупроводници и др. Китайското министерство на търговията дипломатично нарече тези изключения "малка стъпка", която Пекин оценява. Междувременно Си Дзинпин започна обиколката си в Югоизточна Азия, с цел да разшири търговските връзки в региона.

Както припомня ВВС, в ескалиращо надиграване Тръмп започна с мита от 54% върху китайския внос, за да стигне до 145%, „надцаквайки” реакциите на Пекин, който отговори първо с 84% и накрая със 125% мита за американските стоки. Последната тарифа влезе в сила в събота, придружена от коментар на китайското министерство на търговията, че ще се бори „до край”, ако САЩ „настояват да провокират митническа или търговска война“.

Според Тръмп митническата му политика цели да поправи „несправедливата” глобална търговска система и да върне в САЩ производството на редица продукти, които страната внася от десетилетия. Крупни представители на бизнеса обаче посочват негативите на идеята - тежки загуби и милиарди нови инвестиции за десетилетия напред

Международни анализатори прибавят удар срещу редица национални икономики и глобалния трудов пазар, продължаващи лупинги на борсите и реални опасения за свиване на световната търговия и производства, с всички произтичащи от това последствия. 

Междувременно сенатори демократи настояват за разследване, което да изясни, дали от митническата политика на Тръмп и последвалия хаос на борсите не са се възползвали негови приближени, включително собственото му семейство.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: