
Гледна точка: Защо Пекин не отстъпва в надпреварата с митата
- Акценти
- Текст:

Китайските лидери няма да отстъпят пред натиска на Тръмп и показват, че имат капацитет за това, пише ВВС. Като един от аргументите си, медията посочва, че макар и огромен, китайският износ за САЩ формира само 2% от БВП на Китай,
При своите вътрешни проблеми китайското правителство определено не би искало и търговска война със САЩ, докато се стреми да насърчи икономическия растеж и да се справи с кризите в сектори като недвижимите имоти, регионалния дълг и младежката безработица.
Но въпреки тези обстоятелства, пред своите граждани и пред света Китай показва, че е в достатъчно силна позиция, за да устои на атаките на САЩ. Част от тази съпровива е и митническият отговор срещу митата на Тръмп, и респективно - срещу американските износители.
По всичко личи, че Тръмп доста се е подвел - или подвежда американците - твърдейки, че лесно ще принуди Китай да се подчини на митническата му политика. За всички вече е ясно: Пекин няма да се предаде и вече отваря нови врати за алтернативно търговско сътрудничество и международно противодействие на търговската война, разпалена от САЩ.
В разговор с испанския премиер Педро Санчес при посещението му в Пекин, Си Дзинпин призова Китай и ЕС „съвместно да се противопоставят на едностранните практики на тормоз“ на администрацията на Тръмп. Санчес пое темата, заявявайки, че търговското напрежение между двете суперсили, не бива да пречи на сътрудничеството между Китай и Европа.
Появиха се и съобщения, че Китай и ЕС преговарят за потенциално премахване на европейските мита върху китайските автомобили, като вместо това им се определи минимален ценови праг, изключваща нова дъмпингова вълна.
Следващата седмица Си Дзинпин планира посещение в Малайзия, Виетнам и Камбоджа– трите азиатски държави, които бяха силно засегнати от митническите планове на Тръмп, отложени засега с три месеца. Представители на китайското правителство вече се срещнаха със свои колеги от Южна Африка, Саудитска Арабия и Индия, за да обсъдят по-мащабно търговско сътрудничество.
Накратко, на където и да погледнете, можете да видите, че Китай има опции, отбелязва ВВС. Медията посочва още, че според видни учени в областта на икономиката, безкрайното увеличение на митата е почти безсмислено, при положение, че много търговски връзки вече са на крачка от пълно прекъсване.
Междувременно позовавайки се на два източника, Reuters вчера съобщи, че Китай обмисля възможността чрез западни маркет-мейкъри да създаде пазар на китайски борсово търгувани фондове (ETF) на стойност $ 520 милиарда. Сред първите, които вероятно ще се възползват, Reuters посочва две от най-големите американски компании в сектора- Citadel Securities и Jane Street, както и Optiver, със седалище в Амстердам.
През последните две години, китайският ETF сектор се разшири със 134%, благодарение и на силната финансова подкрепа от държавата. За момента китайският ETF пазар е втори по големина в Азиатско-Тихоокеанския район, отстъпвайки само на японския, чиято стойност се оценява на $ 620 милиарда.
Същевременно чуждестранните компании получиха по-широк достъп до ценните книжа, фондовете и застрахователния сектор на Китай. Макар и със скромни представителства, все повече финансови, инвестиционни и застрахователни компании откриват офиси в Китай, включително гиганти в сектора като Fidelity International, Morgan Stanley и Legal & General.
Като член основател на БРИКС заедно с Русия, Бразилия, Индия и Южна Африка, Китай отдавна работи за алтернатива на американския долар като доминираща валута на световния пазар – и митническата политика на Тръмп изглежда подхрани идеята. Американският президент наистина инспирира нов глобален търговски ред, но резултатът може да не му хареса.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Студен вихър удари Пекин и Северен Китай

„Лаленце се люлее“: малки лазарки ходят из Вършец и наричат за здраве и берекет

Гледна точка: Защо Пекин не отстъпва в надпреварата с митата

Достъпни технологии: цената за използването на ИИ е спаднала 280 пъти само за 1,5 години

В Китай отложиха първия в света полумаратон за хуманоидни роботи заради лошото време

Цената на златото с нов рекорд (обновена)

САЩ ще глобят TSMC за доставка на чипове за Huawei

САЩ и Русия размениха затворници
