Достъпни технологии: цената за използването на ИИ е спаднала 280 пъти само за 1,5 години

Достъпни технологии: цената за използването на ИИ е спаднала 280 пъти само за 1,5 години

Но това има и обратна страна

Според данни от доклада AI Index 2025 на Станфордския институт HAI, през последните 18 месеца разходите за работа с изкуствен интелект (ИИ) от ниво GPT-3.5 са намалели от $20 на $0,07 за милион токени (токен – виртуална монета, цифрови пари).

Това е спад от 280 пъти. Но заедно с поевтиняването са се увеличили и разходите - както финансовите, така и етичните.

Технологични гиганти като OpenAI и Google рязко увеличиха бюджетите си за обучение на изкуствен интелект: ако преди това са били достатъчни няколко милиона долара, то днес стотици милиони се харчат за водещи модели, а в случая с Grok-3 от xAI - до 1 милиард долара.

Обаче колкото по-достъпен е ИИ, толкова по-големи са и рисковете. През 2024 г. са регистрирани 233 инцидента, свързани с неговата некоректна работа - от фалшиви обвинения в магазини до деструктивни съвети от чатботове. Това е с 55% повече, отколкото година по-рано. И най-често компаниите предпочитат да не признават грешките.

Междувременно се засилва и ИИ-надпреварата между САЩ и Китай. Разликата в качеството на езиковите модели е минимална - едва 1,7% според данни на Chatbot Arena, но по отношение на броя на напредналите модели САЩ все още водят: 40 срещу 15 за Китай и само 3 за Европа.

Авторите на доклада предупреждават: технологиите се развиват стремително, но нормативната уредба и въпросите за отговорността не успяват да ги догонят. На фона на бързото намаляване на разходите за изкуствен интелект все повече хора получават достъп до мощни инструменти. И това не винаги е за добро.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: