
Цената на златото с нов рекорд (обновена)
- Актуално
- Текст:

Златото поскъпна рекордно, обикаляйки твърде близо до $ 3 200 за унция. Опасенията от хаотичните митнически заплахи на Тръмп потопиха днес в червен хаос азиатските борси от Япония до Австралия. Японският Nikkei падна с над 4%, докато йената се укрепи на най-силното си ниво от шест месеца.
Главният противник на Тръмп – Китай отбеляза сравнително стабилни борсови курсове. Междувременно Пекин качи митата за американски стоки на 125%, отговаряйки на ставката от 145%, наложена от Тръмп на китайския внос. И нещо ново - в рядко обръщение към европейските лидери, Си Дзинпин ги призова "да се противопоставят на едностранните практики на тормоз".
Страховете от рязък спад в глобалната икономика за пореден ден сгърчиха пазарите – този път с фокус върху валутите и облигациите, тъй като ескалиращата търговска война между САЩ и Китай кара инвеститорите да бягат от активи, базирани на долари.
Безмилостните продажби на долари и облигации се възобновиха, като държавните книжа на САЩ определено губят статута си на най-сигурен актив, докато американските пари отстъпват от кралската си позиция. Американските акции поевтиняха още вчера, заличавайки отчасти историческия си скок от сряда.
Фючърсите на акциите в Европа внушават умерен оптимизъм, отбелязвайки положителен старт. Малко след отварянето на борсите френският Cac 40 се повиши с 0,8%, германският Dax - с 1,08%. Швейцарският франк достигна 10-годишен връх, а еврото скочи до нива, невиждани от февруари 2022 г., достигайки почти $ 1.13. В същото време за пет дни британският FTSE 100 се понижи с 8,4%, FTSE 250 - с 6,3%.
Цените на петрола днес търпят слаба промяна, като се очаква и следващата седмица да продължат да падат. Рано сутринта фючърсите на Брент се покачиха с $ 0.14, или 0,2%, достигайки $ 63,47 за барел. С 0.2% се повишиха и фючърсите на суровия West Texas Intermediate, достигайки $ 60,21 за барел,
Прогнозите за следващата седмица сочат по-ниски цени за Brent с 3,2%, за WTI - с 2,9%, след като миналата седмица и двата сорта поевтиняха с 11%. Срещата на ОПЕК+ на 5 май може да даде решаващия сигнал за намеса в подкрепа на стабилността на пазара.
Междувременно Белият дом предупреди, че Китай ще се сблъска със 145% митническа ставка, както и с 20% мито върху фентанила. Тръмп все още говори за сделка с Пекин, защото „в крайна сметка те ще изработят нещо много добро и за двете страни“.
Преди това Китай обяви 84% мито върху американския внос, което определено не е „извънредната сделка”, необходима на Тръмп, за да преосмисли митническите си тарифи, както посочи старши икономическият му съветник Кевин Хасет пред CNBC. А ако никой не предложи такава сделка?
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Студен вихър удари Пекин и Северен Китай

„Лаленце се люлее“: малки лазарки ходят из Вършец и наричат за здраве и берекет

Гледна точка: Защо Пекин не отстъпва в надпреварата с митата

Достъпни технологии: цената за използването на ИИ е спаднала 280 пъти само за 1,5 години

В Китай отложиха първия в света полумаратон за хуманоидни роботи заради лошото време

Цената на златото с нов рекорд (обновена)

САЩ ще глобят TSMC за доставка на чипове за Huawei

САЩ и Русия размениха затворници
