Финансовите пазари връщат позициите си

Финансовите пазари връщат позициите си Снимка: moneyandbanking.co.th

Разведряването следва обявеното от Тръмп 90-дневно отлагане на по-тежките мита за 60 държави, като се запазва 10% универсална митническа ставка за всички страни без Китай и 25% мито за алуминий, стомана и автомобили

Търговската война между Пекин и Вашингтон се задълбочава с обявени мита от 125% за китайския внос в САЩ и ответната тарифа на Китай от 84% върху американските стоки. Въпросът е може ли Китай да издържи на 125% американско мито, и ако американският пазар стане недостъпен, в каква посока ще се насочи китайският износ. 

Проблемът е „мащабно дипломатическо и геополитическо главоболие за китайското ръководство“, казва експерт от The Economist, позовавайки се на китайски официални лица и икономисти. Според тях решението е трудно, дори ако Пекин насочи експорта си към партньори в Европа, Латинска Америка и Глобалния Юг, тъй като една приливна вълна от евтини китайски стоки ще подкопае местните производства и пазарите на труда. 

Но китайското правителство „не се страхува от провокации“, заяви в социалните медии говорителка на китайското външно министерство и написа под видео от ерата на Мао Дзе Дун "Ние сме китайци. Няма да отстъпим”. Тя допълни, че отговорът на Китай „ще продължи докрай“ и Пекин няма да позволи действия срещу „интересите на китайския народ или подкопаване на китайската търговска система” в резултат на „егоистичните" ходове на САЩ, които „дестабилизира глобалния икономически ред“.

Анализатори се опасяват, че последните мита на САЩ и Китай имат потенциала да унищожат търговските връзки между двете световни суперсили. Въпреки това пред репортери в Овалния кабинет Тръмп снощи заяви, че „Си е умен човек” и в крайна сметка ще постигне добра сделка. За да не прекали в похвалите, американският президент веднага добави: „имаме оръжия, за които никой дори не знае“.

Междувременно индексите на азиатските пазари се повишиха: Nikkei 225 (Япония) с 8,2%, Kospi (Южна Корея) с 5,9%, Shanghai Composite (Китай)  с 1,2%, Hang Seng (Хонконг) с 3,1%, Taiex (Тайван) с 9,3%. Австралийският ASX 200 отбеляза 4,5% повишение, докато борсите в Индия не можаха да се възползват, тъй като са затворени по повод днешния официален празник. 

Европейските пазари също се възстановяват. Лондонският FTSE 100 се покачи с 6%, френският Cac 40 с 6,3%, германският DAX с над 8%. 

Световните лидери коментираха 90-дневното митническо примирие. Министър-председателят на Полша Доналд Туск призова всички страни „да извлекат най-доброто“ от паузата, като подчерта, че здравите отношения със САЩ са обща отговорност на европейци и американци“.

Вицепремиерът на Виетнам – страната, която поне временно си отдъхна от надвисналото 47% мито, каза, че очаква двустранни преговори и митнически споразумения“.

Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц обяви, че тримесечната пауза е положителният резултат от единния европейски подход.  Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства решението, като „важна стъпка към стабилизиране на световната икономика“. Тя подчерта, че ЕС остава ангажиран с преговори и „тарифно споразумение нула срещу нула“. Междувременно, ЕС паузира контрамитата си  също за 90 дни.

Ситуацията сред бизнеса е разнообразна. Някои компании отбелязаха по-добра сутрин, други заявиха, че са виждали и по-лоши дни. Най-големият печеливш е Barclays, чиито акции скочиха с 30% при отварянето, но след това се установиха на 14%. JD Sports и Rolls Royce поскъпнаха съответно с 11% и 10%. Супермаркетите в Обединеното кралство обаче продължиха лошата тенденция от последните дни. Акциите на Tesco паднаха с 6%, на Sainsbury's с 4,8%, а Marks & Spencer отбеляза спад с 2,6%.

Интересна е ситуацията в САЩ, където Тръмп призна, че смекчаването на митническата му политика е повлияно от позицията на съветниците му милиардери. Същевременно малкият бизнес продължава да бие тревога. Вносител на играчки заяви вчера пред Fox News, че при настоящата търговска ситуация между САЩ и Китай годишните му разходи ще скочат от $ 46 000 на $ 346 000. Както е популярно, богатите вероятно ще станат още по-богати, бедните - по-бедни.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: