
Тръмп дръпна търговската война от ръба на пропастта
- Актуално
- Текст:

Първи реагираха американските борси. S&P 500 си върна 9.5%, след като преди дни се срина с повече от 10%. Dow завърши срядата с повече от 7.8% повишение, докато Nasdaq излетя „до небето” с над 12%. Акциите на Nike, които произвеждат поне половината си обувки във Виетнам, се повишиха с 11%, на Apple – с повече от 15%. Добри позиции си върнха и криптопарите.
Въпреки това вчерашните печалби останаха по-ниски от нивата преди последната фаза на митническата война, а Goldman Sachs не промениха прогнозата си за 45% вероятност от рецесия и слаб икономически растеж в САЩ.
Една търговска битка обаче се ожесточи, тъй като митата за Китай, третият по големина вносител в САЩ, вчера скочиха на два пъти. Отговоряйки на тарифата на Тръмп от 104%, Китай обложи вноса от САЩ с 84% и в отговор получи невероятните 125% митнически налог.
За момента не е ясно до къде ще стигне ескалацията между двете най-големи икономики в света, но миналата година Китай е внесъл в САЩ стоки за над $ 585 милиарда, в т.ч. 60% от вноса на обувки и 36% от вноса на облекла. Търговци в САЩ очакват поне 20% спад на китайския внос още през май.
Без да посочва източника на оптимизма си, снощи Тръмп заяви, че се надява на сделка с Китай и намекна, че планира по-голяма промяна в митата за отделни китайски компании. Той призна също, че решението му за 90-дневната митническа пауза за 60 държави, е повлияно и от мненията на негови съмишленици – до един милиардери, сред които шефът на Tesla Илон Мъск, „царят” на хедж-фондовете Бил Акман и основателят на Barstool Sports Дейв Портной.
„Видях снощи как хората започват да се притесняват“, обясни Тръмп, призова американците „Бъдете готини!” и обеща, че „всичко ще се нареди”. Така или иначе, след хаотичните си действия, американският президент за момента спря с пренареждането на глобалния икономически ред и остави „на трупчета” обещаната златна ера за американското производство.
Екипът му бързо преосмисли реакциите си и започна да твърди, че всъщност планът е бил такъв – първо стрес с високи мита и след това – благородно „помилване” и връщане към по-приемливи митнически ставки. Тази смяна на ветропоказателя сред администрацията на Белия дом разбира се, не е изненада, както и паниката сред инвеститорите, падащият пазар на държавни облигации, нарастващият ропот сред републиканците и широкото обществено неодобрение срещу Тръмп.
За икономическите анализатори остана да гадаят дали той прави стратегическо отстъпление, или дава урок за преговорна стратегия, илюстрирайки книгата си „Изкуството на сделката”.
Междувременно параметрите на неговата 90-дневна отсрочка остават неясни и държави и инвеститори преглеждат под лупа публикациите му в Truth Social, за да търсят подробности.
Опонентите му установиха, че „той се колебае и това е добре”, но не се отказаха от позицията си, че Тръмп „управлява чрез хаос”. Все пак търговската война навлезе в тримесечен период на примирие, оставяйки само една – но голяма битка – тази с Китай.
Въпреки очакваните икономически последици, тази политика срещу Пекин е по-скоро в съответствие с досегашния курс на американската външна политика, включително с подхода на предишния обитател на Белия дом Джо Байдън, решен да ограничи амбициите на Пекин.
Все пак нито съюзниците, нито опонентите на Тръмп рискуват да правят дългосрочни прогнози, предвид честата смяна на хрумванията му и неизвестността какво ще се случи след 90 дни – дори срокът на примирие да бъде спазен.
Самият Тръмп не успокои особено духовете, завършвайки срядата с публикация в Truth Social” „Какъв ден!!! Но идват още много страхотни дни!” – „обещание”, което екипът му поде като нов лозунг, докато финансисти и бизнесмени усетиха хладни тръпки.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

САЩ освобождават от мита смартфони и друга електроника

Студен вихър удари Пекин и Северен Китай

„Лаленце се люлее“: малки лазарки ходят из Вършец и наричат за здраве и берекет

Гледна точка: Защо Пекин не отстъпва в надпреварата с митата

Достъпни технологии: цената за използването на ИИ е спаднала 280 пъти само за 1,5 години

В Китай отложиха първия в света полумаратон за хуманоидни роботи заради лошото време

Цената на златото с нов рекорд (обновена)

САЩ ще глобят TSMC за доставка на чипове за Huawei
