Поднебесната империя отвръща на удара и поема нов (обновена)

Поднебесната империя отвръща на удара  и поема нов	(обновена) Снимка: asia.nikkei.com

Китай обяви 84% мита за американските стоки – и в отговор получи 125% митническа ставка на вноса си в САЩ

Очевидно размяната на ответни реакции между двете икономически сили продължава. Тръмп отново призова компаниите да се преместят в САЩ. „Не чакайте, направете го сега!“, написа американският президент, разкривайки представите си, че преместването на един бизнес в друга държава е просто като да си грабнете куфарите и да потеглите на път с неизвестни препятствия, оставяйки зад гърба си добре уредени производства и разбира се, закривайки милиони работни места.

В изявление външното министерство на Китай потвърди, че страната „ще се бори докрай” срещу митата на Тръмп и обвини Белия дом в „практики на тормоз“ и „грешка след грешка”. Заедно с това китайското дипломатическо ведомство призова САЩ „да разрешат различията си с Китай чрез равнопоставен диалог на базата на взаимно уважение".

Белият дом реагира „своеобразно”, като отложи с 90 дни по-високите мита за 60 държави, определени по-рано от Тръмп като „най-лошите нарушители”. Отстъпката за тях е през следващите три месеца да останат на базовата митническа ставка от 10%. 

За сметка на това митата за Китай се качват на 125%, което Тръмп обясни с "липсата на уважение, което Китай е показал към световните пазари". Неговият министър на финансите Скот Бесент го подкрепи, посочвайки, че " ние сме готови да чуем всяка страна в света, която иска да преговаря", но не и Китай, заради "тяхното настояване за ескалация". 

Тези уговорки за преговори странно контрастират със сутрешно изявление на Тръмп, че засегнатите страни „умират” да преговарят и му „целуват з@дника“, в опит да постигнат различни митнически договорености. 

Очевидно за Тръмп преговорите започват от съгласие с неговата политика, докато стигнат до известни споразумения, но едва ли до връщане на позициите от преди търговската война. По всичко личи, че двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай ще търсят решения по други пътища.

Междувременно инвеститори разпродават своите дългосрочни американски държавни облигации, считани доскоро за „сигурно” убежище. Европейските финансови пазари тръгнаха надолу след отговора на Китай и реплики на Тръмп за предстоящи „големи мита” върху целия внос на фармацевтични продукти. 

Европейският съюз дълго подготвяше набор от контрамерки и днес най-сетне одобри първия пакет. 

Банката на Англия заяви, че Великобритания е в добра позиция да устои на бурята, но предупреждава за бъдещи рискове, въпреки уверенията на британското правителство, че ще постигне търговска сделка със САЩ

От германското финансово министерство изразиха съмнения, че митата на Тръмп излагат на риск от нова рецесия най-голямата европейска икономика.

На фона на тези новини фючърсите на Brent паднаха до $58,47 за барел - най-ниското им ниво от февруари 2021 г. Лондонският бенчмарк индекс (FTSE) загуби сутринта 3,4%, германският DAX падна с 3,9%, а френският CAC се понижи с 3,9%. Загуба от 4% отбеляза и паневропейския индекс STOXX 600.

Wall Street е настроена към отрицателна тенденция, той като фючърсите на S&P 500 (ES=F), Dow Jones и Nasdaq започнаха деня на червено.

Паундът днес е с 0,2% по-висок от щатския долар, разменяйки се за $1,2801, докато еврото дръпна плахо напред, връщайки се на позицията си от петък, 4-ти април - € 1 = $ 1.1, китайският юан се върти плавно около $ 0.14, докато Пекин повтаря, че глобалната търговска война не предвижда печеливши.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: