
Рикошет: Тръмп удари Китай със 104% мито
- Актуално
- Текст:

„Мачът” между Тръмп и Си Дзинпин започна с първи кръг от 10% мита за китайския внос, към които скоро се прибавиха още 10%, последваха и нови 34%. Китай отговори с предупреждение за реципрочни 34%, но преди да изпълни заканата си, Тръмп удари с още 50%, така че от 00:00 ч. днес китайският внос в САЩ се обмитява със 104%.
Тръмп твърди, че митата са основата на неговата икономическа визия, но експерти предвиждат пълномащабна търговска война. Вчера сутринта американските финансови пазари отбелязаха леко повишение след седмици спад, само за да се сринат отново, след като от Белия дом потвърдиха новите 50% мита за Китай,
„Стигнахме до задънена улица, която вероятно ще доведе до дългосрочна икономическа криза“, казва пред ВВС Алфредо Монтуфар-Хелу, старши съветник в мозъчния тръст The Conference Board.
„Мисля, че САЩ преиграват“, смята Дебора Елмс, ръководител на търговската политика във фондация „Хинрих” в Сингапур. Тя е скептична към убеждението на Тръмп, че американският пазар е толкова доходоносен, че Китай или която и да е друга страна в крайна сметка ще се огъне.
Същевременно в Китай се завихрят антиамерикански настроения. Тази сутрин в най-популярната китайска социална платформа Weibo САЩ и митата са основна тема. Започна държавната телевизия CCTV с публикация, която събра 15 000 коментара: „САЩ водят търговска война, докато искат повече яйца”.
Много публикации повтарят изявления на китайското правителство, че Китай „ще се бори докрай“ срещу „бездимната финансова война”.
Не са малко коментарите – и не само в Китай – че зад тази икономическа политика на Тръмп стои Илон Мъск. Технолотичният милиардер си навлече квалификации като „луд наркоман”, който трябва да остави американската политика и да отиде да се лекува в психиатрична клиника.
„Той не е избран и много от това, което прави, не изглежда законно. Съдебната система трябва да работи възможно най-бързо, за да го спре, но в много случаи щети вече са нанесени”, пише американски потребител в социалния си профил.
В крайна сметка може би най-важни остават реакциите на американците. Експерти изчисляват, че „сеизмичните” действия на Тръмп са засегнали внос на обща стойност над два трилиона долара. В САЩ очакват огромен ръст в цените на ключови потребителски стоки – включително около 33% за дрехите, които независимо от марката, основно се произвеждат в най-засегнатите страни и разбира се, в Китай.
Икономически анализатори предупреждават за „почти сигурни” глобални икономически щети, описвайки логичното развитие – спад на продажбите, свиване на търговията и в крайна сметка - удар срещу всевъзможни производства по света.
С разклащането на финансовия пазар и политическия натиск, който Белия дом налага, американската администрация все пак предлага възможност за търговски преговори и дори твърди, че ги е започнала с Япония, Виетнам и Южна Корея.
Тръмп обаче често повтаря, че няма да прави изключения. Много експерти предполагат, че и тези преговори може да завършат като печелене на време и извиване на ръце. Според Тиери Уизман, глобален стратег в инвестиционната банка Macquarie, всичко ще зависи от подхода и положението на преговарящите страни.
Поведенчески анализатори наричат действията на Тръмп хаотични и нетипично неуравновесени за възрастта му, присъщи по-скоро на капризен тийнейджър - с „малката” забележка, че като лидер на най-голямата световна икономика, решенията му засягат целия свят. Американският президент изглежда напълно решен да преследва благополучието на САЩ за сметка на другите страни – дори това да струва на Вашингтон позицията на световен лидер.
Така или иначе, търговската война на Тръмп ескалира, измествайки вниманието на света от тежки проблеми, включително реалните войни по света. Би било наивно САЩ да не очакват рекушет.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

САЩ освобождават от мита смартфони и друга електроника

Студен вихър удари Пекин и Северен Китай

„Лаленце се люлее“: малки лазарки ходят из Вършец и наричат за здраве и берекет

Гледна точка: Защо Пекин не отстъпва в надпреварата с митата

Достъпни технологии: цената за използването на ИИ е спаднала 280 пъти само за 1,5 години

В Китай отложиха първия в света полумаратон за хуманоидни роботи заради лошото време

Цената на златото с нов рекорд (обновена)

САЩ ще глобят TSMC за доставка на чипове за Huawei
