
Сляпата вяра в изкуствения интелект може да забави развитието на науката
- Изкуствен интелект
- Текст:

Принстънски изследователи публикуваха в списание Nature материал, в който предупреждават: изкуственият интелект (ИИ) все по-често се използва в науката не като инструмент за открития, а като средство за симулиране на прогрес.
Според данни на изданието, от 2012 до 2022 г. делът на изследванията на ИИ в редица дисциплини се е увеличил значително - особено в медицината и информатиката. Но заедно с нарастващата популярност на ИИ нараства и броят на грубите методологически грешки.
Основният проблем е подмяната на разбирането с прогнозиране. Моделите често не обясняват явленията, а само възпроизвеждат модели от данните за обучение, при това с грешки. Един от типичните случаи е "изтичане на данни", при което моделът случайно "научава" тестова извадка предварително.
Това води до неверни заключения: така например, някои системи за изкуствен интелект уж разпознават COVID-19, но на практика разграничават възрастта на пациентите.
Авторите на статията призовават за промяна на подхода за обучение на изследователите, въвеждане на стандарти за валидиране и използване на скрити тестови набори, за да се елиминира подправянето на резултатите. В противен случай науката рискува да се потопи в илюзията за направено откритие.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Студен вихър удари Пекин и Северен Китай

„Лаленце се люлее“: малки лазарки ходят из Вършец и наричат за здраве и берекет

Гледна точка: Защо Пекин не отстъпва в надпреварата с митата

Достъпни технологии: цената за използването на ИИ е спаднала 280 пъти само за 1,5 години

В Китай отложиха първия в света полумаратон за хуманоидни роботи заради лошото време

Цената на златото с нов рекорд (обновена)

САЩ ще глобят TSMC за доставка на чипове за Huawei

САЩ и Русия размениха затворници
