Черен понеделник за борсите

Черен понеделник за борсите Снимка: marketplace.org

Китай отговори на САЩ с 34% мита, които ще наложи от 10 април и пазарът на акции се срина, започвайки от Азия

Най-тежки загуби (-12%) претърпяха борсите в Хонконг. Тайван загуби над 9%, Сингапур – 8%, Токио – повече от 7%. Същата загуба (-7%) отбеляза и Шанхай, докато Сеул „отписа” повече от 5%, задействайки за първи път от осем месеца така наречения sidecar mechanism, който за кратко спря търговията. Сидни, Уелингтън, Манила и Мумбай също са „дълбоко на червено”, пише AFP.

Освен реципрочните мита Пекин наложи и контрол върху износа на седем редкоземни елемента, включително гадолиний (използван в техниката за ядрено-магнитен резонанс) и итрий, важен в потребителската електроника.

Пред представители на американския бизнес вчера китайският заместник-министър на търговията Линг Джи каза, че новите китайски мита „твърдо защитават законните права и интереси на предприятията, включително американски компании“.

От своя страна президентът на САЩ заяви, че би обсъждал различни митнически споразумения, само ако съответната страна разреши търговвския си дефицит. Тръмп отрече, че умишлено е организирал хаоса на борсите и настоя, че е невъзможно да се предвидят реакциите на пазара – въпреки че финансисти отдавна ги предрекоха. 

Дивите разпродажби, които изтриха трилиони долари от оценките на компаниите, не пощадиха нито един сектор. Инвеститорите се отдръпнаха от по-рискови активи в технологични фирми, производители на автомобили, банки, казина и енергийни компании.

Сред най-големите губещи са китайските титани в електронната търговия. Оценката на Alibaba се понижи с повече от 17%, JD.com загуби 14% от стойността си. Японският технологичен инвестиционен гигант SoftBank отчете повече от 11% загуби, Sony – около 9%.

Поевтиня още и медта – ключов елемент в батериите за електрически превозни средства, в слънчевите панели и вятърните турбини.

След като шефът на Федералния резерв на САЩ предупреди, че митата вероятно ще  повишат инфлацията, ще забавят икономическия растеж и ще засилят риска от безработица, „касапницата” от петък продължи и на Уолстрийт. Фючърсите отново претърпяха спад, а опасенията, че търсенето ще намалее, подбиха и цените на суровините. Goldman Sachs увеличи прогнозата си за рецесия в САЩ на 45%. 

Картината на борсовите индекси около 06:00 GMT днес: Nikkei 225 падна със 7.8%, Hang Seng с 12,2%, Composite със 7,4%. Dow Jones загуби 5.5%, лондонският SE 100 – 5%. West Texas Intermediate отбеляза спад от 2,8%, което свали цената на петрола на $ 60,24 за барел, докато суровия Брент от Северно море поевтиня с 2,7% до $ 63,76 за барел.

На валутния пазар еврото поскъпна до $1,1015 (от $1,0962), паундът също се повиши до $1,2925 (от $1,2893)

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: