Какво става на борсите днес

Какво става на борсите днес Снимка: аheadoftheherd.com

Основните валути, златото и петрола отразяват новите американски мита

В ранната търговия днес британската лира падна с 0.2% стигайки до $ 1.3062 и € 1,1809. Американският долар пада от вчера, увеличавайки загубите и днес сутринта с още 0.1%. Положително развитие показва еврото, което днес се търтуваше на борсата във Франкфурт за $ 1,1082

Според днешна бележка на пазарните стратези на Deutsche Bank, големият въпрос сега е в ответните реакции на търговските партньори на САЩ, които ще определят посоката на глобалното икономическо и пазарно движение. В същото време инвеститорите следят възможността за потенциални сделки за намаляване на митата.

Тръмп разбира се, е готов да преговаря от позицията на силата, заявавайки, че страните, които искат да преговарят, ще трябва да предложат нещо „феноменално”, за да отстъпи – т.е., признаци за бърза промяна няма.

Днес сутринта се понижи и цената на златото, като фючърсите на благородния метал стартираха със спад от 0.1% ($ 3118.20 за унция), докато спот цената отстъпи с 0.4% ($ 3 102.82 за унция). 

От BullionByPost, най-големият онлайн търговец на кюлчета в Обединеното кралство смятат, че в екстремни ситуации като тази в момента, „мнозина са принудени да продават твърди активи като златото – както в началото на 2020 г., при кризата, предизвикана от пандемията. Цената на златото падна рязко, тъй като пазарите се сринаха, но спадът беше краткотраен”.

Митата на Тръмп още вчера предизвикаха спад в цените на петрола, който днес сутринта продължи. След вчерашния плонж на Брент с 6% надолу, днес фючърсите му отбелязаха спад с 2% до $ 68.68 за барел. Спад от 2% и цена $ 65.50 отбеляза днес и американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI)

Появиха се опасения, че забавянето на икономическия растеж ще се отрази негативно върху търсенето на горива. Според съобщение на Reuters, Goldman Sachs са намалили годишната си прогноза за средна цена на Брент с 5,5% ($ 69 за барел) и с 4,3% за WTI ($ 66 за барел). 

Като причина Goldman Sachs посочват нарастващия риск от рецесия и в по-малка степен увеличеното предлагане на петрол, след като вчера осем страни членки на ОПЕК+ се съгласиха през май да увеличат общия си добив с 411 000 барела на ден, т.е. над три пъти повече от предвиденото.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: