Какво става днес на борсите

Какво става днес на борсите Снимка: theweek.com

Глобален спад, след като митата на Тръмп удариха пазарите „по най-лошия сценарий”

Борсовата търговия в Лондон, Париж и Берлин започна при спад, последвал негативното движение на азиатските борси. Пазарите в цяла Азия паднаха рязко след изявлението на Тръмп. Nikkei в Япония затвори с минус от почти 3%, а хонгконгският индекс Hang Seng падна с 1,5%. В Европа индексът FTSE 100 на акциите на Обединеното кралство се понижи с 1%, докато френският Cac 40 отстъпи назад с 1,7%.

Цената на златото, утвърдило се като по-сигурен актив във времена на сътресения, в един момент се покачи до рекордните $3 167,57 за унция, преди да падне обратно до $ 3 127.61.

Търговците се опасяват, че глобалното икономическо въздействие на митническите тарифи на Тръмп ще доведе до инфлация и застой на икономическия растеж.

Комбинацията от 10% основен налог и по-високи мита за редица други търговски партньори преобръща тотално десетилетията либерализация, оформяйки нов глобален търговски ред.

Един от знаковите сигнали на новите мита е отсъствието от „списъка на Тръмп” на санкционираните вече Русия, Куба, Беларус и Северна Корея. Анализатори се опасяват, че тези авторитални икономики отдавна са се адаптирали към санкционния режим и може да приемат жеста на Тръмп като знак, че им се развързват ръцете. Тази отстъпка обаче не е предвидена за също санкционираните Иран и Сирия, така че вносът им в САЩ ще се обмитява съответно с 10% и 40%.

Според големи медии, обявяването на митата и последвалото въвеждане на извънредна икономическа ситуация в САЩ е зрелище, режисирано и изпълнено от Доналд Тръмп, с цел да демонстрира сила и да стресира и партньори, и противници. 

Но "партньорите" става  все по-малко, а поне засега „стресът” се изразява с масова тревога в САЩ и валящи сигнали за ответни мерки от страна на всевъзможни териториални, политически и икономически съюзи. В същото време известни икономисти казват, че определянето на митата не е научно обосновано

Това е най-лошият сценарий, с достатъчен потенциал да изпрати САЩ в рецесия“, казват пред ВВС от ръководния екип на Infrastructure Capital Advisors. Според висш служител в Deutsche Bank Research, новите търговски мита на САЩ са "силно механична реакция" на търговските дефицити, а не "сложната оценка", обещана от Белия дом. 

Експертът предупреждава, че с този ход Тръмп „рискува да намали доверието” в собствената си политика: „Пазарът има силата да оспори структурата на планираните важни икономически решения и степента, в която се прилагат. В крайна сметка това е най-голямата промяна в търговската политика на САЩ от един век насам.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: