
Какво става днес на борсите
- Икономика
- Текст:

Борсовата търговия в Лондон, Париж и Берлин започна при спад, последвал негативното движение на азиатските борси. Пазарите в цяла Азия паднаха рязко след изявлението на Тръмп. Nikkei в Япония затвори с минус от почти 3%, а хонгконгският индекс Hang Seng падна с 1,5%. В Европа индексът FTSE 100 на акциите на Обединеното кралство се понижи с 1%, докато френският Cac 40 отстъпи назад с 1,7%.
Цената на златото, утвърдило се като по-сигурен актив във времена на сътресения, в един момент се покачи до рекордните $3 167,57 за унция, преди да падне обратно до $ 3 127.61.
Търговците се опасяват, че глобалното икономическо въздействие на митническите тарифи на Тръмп ще доведе до инфлация и застой на икономическия растеж.
Комбинацията от 10% основен налог и по-високи мита за редица други търговски партньори преобръща тотално десетилетията либерализация, оформяйки нов глобален търговски ред.
Един от знаковите сигнали на новите мита е отсъствието от „списъка на Тръмп” на санкционираните вече Русия, Куба, Беларус и Северна Корея. Анализатори се опасяват, че тези авторитални икономики отдавна са се адаптирали към санкционния режим и може да приемат жеста на Тръмп като знак, че им се развързват ръцете. Тази отстъпка обаче не е предвидена за също санкционираните Иран и Сирия, така че вносът им в САЩ ще се обмитява съответно с 10% и 40%.
Според големи медии, обявяването на митата и последвалото въвеждане на извънредна икономическа ситуация в САЩ е зрелище, режисирано и изпълнено от Доналд Тръмп, с цел да демонстрира сила и да стресира и партньори, и противници.
Но "партньорите" става все по-малко, а поне засега „стресът” се изразява с масова тревога в САЩ и валящи сигнали за ответни мерки от страна на всевъзможни териториални, политически и икономически съюзи. В същото време известни икономисти казват, че определянето на митата не е научно обосновано.
„Това е най-лошият сценарий, с достатъчен потенциал да изпрати САЩ в рецесия“, казват пред ВВС от ръководния екип на Infrastructure Capital Advisors. Според висш служител в Deutsche Bank Research, новите търговски мита на САЩ са "силно механична реакция" на търговските дефицити, а не "сложната оценка", обещана от Белия дом.
Експертът предупреждава, че с този ход Тръмп „рискува да намали доверието” в собствената си политика: „Пазарът има силата да оспори структурата на планираните важни икономически решения и степента, в която се прилагат. В крайна сметка това е най-голямата промяна в търговската политика на САЩ от един век насам“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
