
Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави
- Икономика
- Текст:

Според Тръмп обаче, обявяването на новите мита бележи „ден на освобождението“ затърговската политика на САЩ. Той лично прочете част от списъка с 60-те държави, обложени с още по-тежки митнически тарифи, като отговор на митата, с които те обмитяват американския внос.
При това Тръмп демонстрира "добронамереност", подчертавайки, че митата на САЩ няма да бъдат реципрочни: „Ще ги обложим с около половината от това, с което те ни облагат. Разбира се, бих могъл да ги направя напълно реципрочни, но това би било трудно изпитание за много страни. Ние не го искаме. Това е добра реципрочност“, убеден е американския президент.
За Китай „добрата реципрочност” е 34%, но плюс на два пъти въведените вече 10%, общата митническа ставка за китайските стоки става 54%. Вносът от ЕС ще се обмитява с 20%. За Япония и Малайзия цифрата е 24%, за Южна Корея 25%, Индия 26%, Швейцария 31%, Тайван и Индонезия 32%, Ирак 39%, Сирия 41%, Виетнам 46%, Лаос 48%, Камбоджа 49%.
Митата за Великобритания, Украйна, Сингапур, Аржентина, ОАЕ и много други страни остават на базовите 10%. Канада и Мексико запазват вече въведените 25%. Forbes и други големи медии публикуват пълния списък с митата за 185 държави, но от тях отсъства Русия, Беларус, Куба и Северна Корея, което от Белия дом обясниха с наложените вече санкции.
Базовата митническа ставка от 10% влиза в сила на 5 април, а по-високите мита за „клуба на 60-те” - на 9 април. От днес, 3 април, влизат в сила вече обявените 25% мита върху всички вносни автомобили. Със същия процент ще се обмитяват и авточастите, вероятно от 3 май.
Пред Bloomberg харвардският професор и бивш финансов министър на САЩ Лорънс Съмърс казва, че ефектът ще бъде шоков - спад в икономиката и производителните сили, бърза инфлация, по-висока безработица, по-малко инвестиции. Други експерти предвиждат рецесия и наполовина по-слаб икономически растеж на САЩ поне тази година.
Много медии припомнят аналогична ситуация в американската история, често сочена от президента Роналд Рейгън - въвеждането на по-високи мита през 30-те години на миналия век, което (заедно с други фактори) хвърли САЩ и света в Голямата депресия.
Преди изявлението на Тръмп, американските борсови индекси затвориха с леко повишение, но когато мащабът на търговската война стана ясен, фючърсите на S&P 500 паднаха с 2%, а тези на Nasdaq 100 - с близо 3%.
Акциите на всички автомобилни производители - Ford Motor, General Motors, Stellantis, Tesla - бяха на червено при извънборсовата търговия. Поевтиняха акциите на технологичните компании и производителите на потребителски стоки: Nike с 6%, Apple с 5%, Amazon с 4%. Според борсови анализатори, за 20 минути американските борси са загубили $ 3 трилиона.
Критици на Тръмп иронично се надяват, че след като е оцелял след шест банкрута, той може би знае какво прави. Почти всички икономически стратези очакват след „деня на освобождението” да последва „ден на възмездието”. Потвърждават го реакциите на множество световни политически и държавни лидери, включително такива, които симпатизират Тръмп.
За италианския премиер Джорджа Мелони митата му са „грешка”. Испанският ѝ колега Педро Санчес казва, че Испания ще защити своите компании и ще продължи да работи за един „отворен свят”. Китай, Япония и Южна Корея планират обединение на интересите и съвместен отговор. Премиерът на Австралия Антъни Албанезе смята, че САЩ ще платят „висока цена”.
За да противодейства на американските мита, Конгресът на най-голямата латиноамериканска икономика Бразилия одобри вчера Закон за икономическата реципрочност. Все пак реакциите на правителствата едва започват.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
