Учени: възрастта на най-големия лунен кратер е 4,5 милиарда години

Учени: възрастта на най-големия лунен кратер е 4,5 милиарда години Снимка: NASA

Той е образуван в резултат на удари на два астероида

Китайската космическа мисия Chang’e-6 (Чанг'е 6) успешно събра и достави проби от лунен реголит и скали на Земята от тъмната страна на естествения ни спътник. Изследването е проведено в базата на Китайската академия на науките.

Това е първият път, когато са получени проби от обратната страна на Луната, съобщава издание Meteored. Космическият кораб "Чанг'е 6" е изучавал голям кратер на Луната, наречен басейна на Айткен, който е с диаметър 2500 км и дълбочина 10 км. Използвайки данните от тази мисия, учени "определиха точно" възрастта на този кратер и публикуваха резултатите в списание National Science Review.

Проучванията показват, че преди около 4,25 милиарда години гигантски астероид се е сблъскал с Луната, създавайки басейна на Ейткен. Тази информация дава нова представа за процесите на формиране на Луната и за по-нататъшното развитие на спътника.

Изданието уточнява, че учените са открили, че басейнът на Айткен се е образувал в резултат на два различни сблъсъка на космически обекти преди около 4,25 и 3,87 милиарда години. За това проучване са анализирани около 1600 проби от лунна скала, от които са избрани 20 фрагмента от норит, за да се реконструира геоложката история на Луната. Също така, прилаганата техника за олово-оловно датиране (метод за изотопно датиране, използван за определяне на възрастта на проби, съставени от смес от минерали) позволява да се определи възрастта на стълкновението.

"Откритието е от голямо значение за разбирането на развитието на Луната, както и за историята на нашата планета и Слънчевата система като цяло. Изследването на лунните проби от обратната страна на нашия спътник е само началото", каза в интервю ръководителят на изследователската група професор Чен Йи.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: