Русия поддържа в чужбина „сенчеста борса“ със специални валутни курсове

Русия поддържа в чужбина „сенчеста борса“ със специални валутни курсове Снимка: youmatter.world

За да извършват външнотърговски разплащания в условията на санкции, тесен кръг големи руски износители, вносители, банки и посредници са организирали „аналог на неформална валутна обмяна извън Русия“

Това пише аналитичният център CASE в доклада си „Международни разплащания под санкции“, позовавайки се на около 30 източника, които са се възползвали от услугите на сенчестия валутен обмен. В основата му са приходи, които големи руски износители пазят в свои сметки в чужди банки

Обменният курс на руската сенчеста борса по правило е по-висок от официалния курс на Централната банка на Русия, като клиентите плащат и допълнителна сума, наречена „надбавка”. Според един от анкетираните тя обикновено е 1,5% – 2%, но „в определени периоди се колебаеше около 5%, а е достигала и 10%“.

Според независими експерти, тази неофициална схема на разплащане е двустепенна – веднаж в рубли в Русия, и допълнително в чужда валута извън страната. Икономически анализатори предполагат съществуването на няколко „борсови обекта”, и посочват че сенчестият валутен пазар „бързо расте и укрепва”. 

Няма надеждна информация дали в рамките на борсата са се оформили платформи за търговия, тъй като „тесният кръг” клиенти на борсата, очевидно държат да останат в сянка. 

Дали под чадъра на Кремъл или не, но руските власти си затварят очите за дейността на сенчестия финансов обект, който позволява по някакъв начин да се извършват плащания в чужда валута. 

Според платежните им баланси,  миналата година големите руски износители са оставили в чужбина приходи на стойност десетки милиарди долари, плюс други финансови инвестиции“ на стойност над $ 75 милиарда. От коментар на Централната банка на Русия става ясно, че тази валута „засега” не се е върнала в Русия, а остава в чужбина като все по-голяма пробойна във финансовите санкции срещу Москва.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: