САЩ и Украйна отново обсъждат сделка за украинските ресурси – без изгледи за консенсус

САЩ и Украйна отново обсъждат сделка за украинските ресурси – без изгледи за консенсус Снимка: csis.org

Пред Financial Times (FT) високопоставени украински служители посочват, че проектът за споразумение, предложен от Вашингтон, е „нечестен” и „прилича на грабеж”

Въпреки че Киев не прие първоначалното предложение, новата версия на споразумението „далеч надхвърля” предишната, включвайки всички минерални ресурси, в т.ч. природен газ и петрол на територията на цяла Украйна, плюс инфраструктурата на страната - железопътни линии, тръбопроводи, пристанища и преработвателни предприятия. отбелязва FT. 

Според Bloomberg администрацията на Тръмп настоява и за приоритетни права  в инвестирането и покупката на ресурси, плюс всички печалби от посочените сектори, с 4% допълнителен годишен бонус, докато американската инвестиция се изплати. 

За такава инвестиция САЩ предлагат да се смятат остойностените „материални и финансови ползи”, предоставени след февруари 2022 г. от САЩ на Украйна, която пък ще трябва да насочи към Международната финансова корпорация за развитие на САЩ 50% от всички приходи от нови инфраструктурни проекти и добив на минерали. 

Новият проект не включва собственост на САЩ върху ядрената енергийна инфраструктура на Украйна, но според FT, Киев се опасява, че темата ще се върне на дневен ред. Проектосделката отново не съдържа гаранции за сигурността на Украйна - изглежда заради виждането на Белия дом, че предполагаемото мащабно присъствие на САЩ в икономиката на страната е достатъчна гаранция.

Според източниците на FT, насочвайки печалбите от украинските ресурси в чужбина, в този вид предложението подкопава суверенитета на Украйна и задълбочава зависимостта ѝ от Вашингтон. 

The Moscow Times цитира дипломатичния коментар на Володимир Зеленски. Според украинския президент проектът изисква „подробно проучване” и е „твърде рано” да се говори за споразумение, което непрекъснато се променя, "но не бих искал Съединените щати да смятат, че Украйна е против като цяло. Не искаме и да даваме никакви сигнали, които биха насърчили САЩ да спрат помощта за Украйна или да преустановят разузнавателна информация".

Позовавайки се на източници от Министерството на финансите на САЩ, Bloomberg пише, че Вашингтон остава ангажиран с „възможно най-скорошно” сключване на споразумението, дори още „следващата седмица”. Според източниците на FT обаче, екип юристи в Киев подготвят контрапредложение.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: